Najzdravší olej. Chráni pred rakovinou, podporuje mozog, odstraňuje tuk a cholesterol!

Poháňa mozog, pomáha črevám, stará sa o obehový systém a dokonca chráni pred rakovinou. Ľanový olej vďačí za túto mimoriadnu silu omega-3 a omega-6 kyselinám, ktoré sú pre zdravie neoceniteľné, a tiež antioxidantom. Aby ste tieto vlastnosti naplno využili, najlepšie je pridávať ho do jedál každý deň.

1. Ľanový olej prospešný pre zdravie

Ľanový olej má mnoho zdraviu prospešných vlastností, za ktoré vďačí ľanovým semienkam, z ktorých sa vyrába.

Ľan je dobrý pre zdravie (Getty Images)

Je bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov E a A, ktoré sú silnými  antioxidantmi, ako aj  omega-3, omega-6 mastných kyselín a  rastlinných sterolov.

Najlepší je ľanový olej lisovaný za studena. V tejto podobe je ideálnym doplnkom do šalátov a sendvičov. Nemal by sa používať na vyprážanie, pretože pri vysokej teplote stráca všetky svoje vlastnosti.

2. Ľanový olej poháňa mozog

Pravidelná konzumácia ľanového oleja má pozitívny vplyv na pamäť a koncentráciu.

Znižuje tiež riziko závažných neurologických ochorení, vrátane Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.  Môžu za to najmä omega mastné kyseliny, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Postará sa aj o dobrú náladu a pravidelná konzumácia ľanového oleja znižuje riziko vzniku depresie.

3. Cholesterol nemá šancu

Po ľanovom oleji by mali siahnuť aj ľudia, ktorí majú problém s príliš vysokým „zlým“ cholesterolom (LDL). Okrem toho je schopný zvýšiť množstvo „dobrého“ cholesterolu (HDL).

Môžu za to omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ako aj rastlinné steroly. Vďaka nim sa cholesterol nevstrebáva v črevách.

Zníženie zlého cholesterolu je kľúčové a premieta sa do nižšieho rizika vzniku takých závažných ochorení, ako je ateroskleróza  alebo ochorenie koronárnych artérii.

4. Zvyšuje metabolizmus a vyživuje pokožku

Po ľanovom oleji sa oplatí siahnuť aj vtedy, ak sa chcete zbaviť nadbytočných kilogramov. Omega-3 mastné kyseliny v ňom obsiahnuté podporujú spaľovanie tukov .

Navyše zrýchľuje metabolizmus, vďaka čomu sa telo rýchlejšie zbavuje nepotrebných produktov metabolizmu. Je to obrovská pomoc pre pečeň.

O pokožku sa zase dokonale stará vitamín E, ktorý má antioxidačné vlastnosti a vlastnosti proti starnutiu. Vďaka nemu pokožka získava späť lesk a pružnosť.

5. Účinná zbraň v boji proti rakovine

Ľanový olej je účinnou zbraňou aj v boji proti rakovine. Preto by nemal chýbať v jedálničku onkologických pacientov.

Pravidelná konzumácia ľanových semienok znižuje riziko rakoviny prsníka, vaječníkov, maternice a prostaty.

Existujú aj dôkazy, že zabraňuje rozvoju rakoviny. Takéto závery zahŕňajú  štúdie vedenej Prof. Lillian Thompson z University of Toronto. Dokázali, že ľanový olej spomaľuje rozvoj rakoviny prsníka aj v pokročilom štádiu.

Sú tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*