Všimli ste si biely povlak na čokoláde – čo to znamená?

Pravdepodobne ste si už kúpili čokoládu, ktorá bola pokrytá jemným bielym povlakom. Čo to znamená? Je to nebezpečné pre naše zdravie a môžeme takúto čokoládu jesť?

Občas sa stane, že kupovaná čokoláda po otvorení nevyzerá tak chutne, ako by naznačoval obrázok na obale. A nemáme na mysli roztopené alebo rozdrvené kocky vašej obľúbenej maškrty. Určite ste si už aspoň raz kúpili čokoládový výrobok pokrytý tenkou vrstvou bieleho povlaku. Čo to znamená?

Odkiaľ pochádza biely povlak na čokoláde?

Téma bieleho povlaku na čokoláde je natoľko zaujímavá, že zaujala aj vedcov, ktorí sa rozhodli túto tému preskúmať do hĺbky. Doteraz sme vedeli, že  výskyt bieleho povlaku je dôsledkom nesprávneho alebo príliš dlhého skladovania čokolády.

Ak boli naše obľúbené sladkosti skladované pri nevhodnej teplote, nesprávne prepravované alebo skladované, je takmer isté, že sa na ich povrchu objaví biely povlak. Výskum potvrdil, že túto charakteristickú usadeninu tvoria mikroskopické čiastočky tuku obsiahnuté v čokoláde, ktorá sa napríklad po rozpustení nevracia do pôvodnej podoby a je na čokoláde viditeľná vo forme charakteristického povlaku. Niekedy sa však usadenina objaví aj na čokoláde, ktorá bola správne skladovaná. To dokazuje, že kakaové bôby použité pri výrobe takejto čokolády neboli práve najkvalitnejšie.

Je biely povlak na čokoláde škodlivý?

Teraz, keď už vieme, ako vzniká biely povlak na čokoláde , stojí za to zodpovedať ešte jednu dôležitú otázku: je čokoláda s takýmto povlakom bezpečná na konzumáciu? Uisťujeme vás – takýto výrobok je len menej estetický, ale nie je škodlivý a v žiadnom prípade neohrozuje naše zdravie. Môžeme ju jesť bez obáv, pretože to neznamená, že sa čokoláda pokazila alebo stratila svoje vlastnosti. Ak však takúto čokoládu z nejakého dôvodu jesť nechcete, nevyhadzujte ju!

Na čo použiť čokoládu s bielym povlakom? Tento produkt je ideálny okrem iného na prípravu: domácej horúcej čokolády, polevy na koláče alebo čokoládových sušienok.

Sú tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*