Staré mamy ju volali „bylina dlhovekosti“. Zasaďte si ju vo svojej záhrade ešte dnes, aby vám slúžila po celý rok!

Najlepšia bylinka, ktorú mali naše babičky v záhrade! Oplatí sa ju pestovať…

Znižuje krvný tlak, chráni pred mozgovou príhodou, pomáha pri vredoch a boľavých kĺboch. Pochádza z Ázie a „bylina dlhovekosti“ dokáže ešte viac. Preto sa oplatí využívať jeho blahodarný vplyv na dennej báze a vysadiť si ich už teraz vo svojej záhrade alebo na pozemku.

1. Ženšen päťlistý

“ Bylinou dlhovekosti “ je gynostemma pentaphyllum – tiež nazývaný päťlistý ženšeň.  Táto úžasná rastlina sa v čínskej medicíne  používa už po stáročia . Niet sa čomu čudovať, veď jeho pozitívny vplyv na zdravie je všestranný.

Hoci pochádza z Ázie, gynostemma pentaphyllum sa dá úspešne pestovať aj u nás (v zime ju treba chrániť len pred nízkymi teplotami).

Prečo sa oplatí mať ju vo vašej záhrade?

Je bohatým zdrojom vitamínov skupiny B, ako aj vitamínov A, C, D a E. Má tiež množstvo cenných minerálov: horčík, fosfor, železo, zinok, mangán, selén, vápnik a draslík.

Obsahuje aj glykozidy, navyše ich je niekoľkonásobne viac ako v obľúbenom ženšene. Rastlina obsahuje aj flavonoidy, steroly, polysacharidy,  a veľa aminokyselín.

2. Na srdce, pečeň a obličky

V tradičnej čínskej medicíne sa používa už po stáročia. Oplatí sa inšpirovať, pretože má výrazný vplyv na zdravie.

Priaznivo pôsobí na srdce a obehový systém. Znižuje krvný tlak a cholesterol, čím chráni pred infarktom a mrtvicou.

Ale to nie je všetko. Rastlina pôsobí aj na dýchacie ústrojenstvo, obličky a pečeň. Pomáha tiež znižovať hladinu cukru v krvi (táto vlastnosť sa využíva pri liečbe cukrovky).

Rastlina má protizápalové, analgetické a protirakovinové účinky.

Je výborným prostriedkom v boji proti stresu a únave. Pomáha zbaviť sa napätia, udržiavať emocionálnu rovnováhu a posilňuje imunitu organizmu.

Podporuje tiež liečbu dny, žalúdočných vredov a artritídy.

3. Užívanie

„Bylinu dlhovekosti“ možno získať napr. vo forme toboliek, no najobľúbenejšie a najlacnejšie sú sušené listy, z ktorých si môžeme pripraviť nálev.

Stačí nasypať asi 5 gramov sušených listov do pohára a zaliať vriacou vodou. Varenie by malo trvať od 5 do 30 minút. Pre optimálne účinky sa tento nálev pije 2-3x denne.

Pred začatím bylinnej liečby stojí za to konzultovať ju s lekárom alebo lekárnikom. Ide o vylúčenie nebezpečných vedľajších účinkov. Postihujú najmä ľudí, ktorí užívajú iné lieky.

„Bylinu dlhovekosti“ by nemali užívať ľudia, ktorí užívajú  antikoagulancia,  liečia sa na hypertenziu a užívajú sedatíva, pretože môže sa  vzájomne ovplyvňovať  a zvyšovať účinok liekov.

Nemali by ho užívať ani tehotné a dojčiace ženy.

Počuli ste už o tejto byline? Zdieľajte tento príspevok aj s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*