Takto si omladíte mozog. Túto radu od neurológa si musíte pamätať navždy!

Náš mozog nám má slúžiť celý život, no aby tomu tak bolo, je potrebné ho dobre vyživovať a udržiavať v dobrej kondícii. Vďaka určitému správaniu a návykom to funguje lepšie, myslíme rýchlejšie a ľahšie sa sústredíme. Sú aj také, ktoré starnú. Čo by sme teda mali robiť, aby sme si udržali mozog v optimálnej forme?

1. Čo chráni náš mozog?

Správne okysličenie či regenerácia počas spánku – to sú len niektoré z podmienok nevyhnutných na udržanie mozgu v dobrej kondícii. Aj strava a prípadná suplementácia mu pomôže zostať dlhšie mladý .

– Po prvé, veľa outdoorových aktivít . Vyhýbanie sa toxínom, ako je nikotín a alkohol. Bohužiaľ, v tomto smere je veľa vecí, ktoré nemôžeme ovplyvniť – ide o genetické faktory, ktoré spôsobujú kortikálnu dysfunkciu vedúcu napríklad k Alzheimerovej chorobe. Veľký význam tu zohráva aj výživa a správna strava. Proti vám pôsobí aj hypertenzia a cukrovka. Na trhu je množstvo neuroprotektívnych prípravkov, ktoré podporujú cievy alebo zlepšujú reologické vlastnosti krvi. To prispieva k predĺženiu obdobia dobrého fungovania mozgu – radí doktor Jerzy Bajko, neurológ.

Mozog a srdce sú dva orgány, pri ktorých aj malé zmeny vo fungovaní môžu ovplyvniť celý náš život. Je zaujímavé, že správne fungovanie oboch je neoddeliteľne spojené . Stres a nervové vyčerpanie môžu nepriaznivo ovplyvniť činnosť srdca, ako aj zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Tie zase môžu ovplyvniť fungovanie mozgu. Preto je veľmi dôležité jesť stravu, ktorá nielen vyživí mozog, ale bude zdravá aj pre cievy, pretože choroby ako ateroskleróza môžu  ohroziť  zdravie a optimálne fungovanie mozgu.

2. Čo jesť, aby bola vaša myseľ mladá?

Zelená zelenina je veľmi dôležitou súčasťou stravy na omladenie mozgu. Veľmi cenný je tu kel a špenát . Náš denný jedálniček by mal byť spestrený aj bobuľovým ovocím a orechmi, pretože obsahujú vitamíny, stopové prvky a mastné kyseliny potrebné pre správne fungovanie mozgu. Čučoriedky alebo maliny sú tiež výborným zdrojom antioxidantov, ktoré chránia naše telo pred vznikom rakovinových buniek.

Pri tom všetkom si dávajte pozor na mastné jedlá, trans-tuky a čokoľvek iné, čo môže zvýšiť hladinu LDL cholesterolu v krvi. Zvyšuje riziko aterosklerózy tým, že sa ukladá v našich cievach. A toto ochorenie je nebezpečné aj pre správne prekrvenie mozgu.

Aby vaše telo a myseľ zostali mladé, oplatí sa siahnuť po doplnkoch s obsahom lecitínu, vitamínov skupiny B (najmä B1 a B12), horčíka, omega kyselín, EPO a DHA, ako aj luteoínu. Ak sme vystavení poruchám spánku, oplatí sa myslieť aj na melatonín či bylinky, ako je chmeľ či medovka.

Zdieľajte tieto rady aj s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*