Viete ako často by ste mali prať obliečky? Túto CHYBU robí takmer každý z nás!

Obliečky používame všetci avšak nie každý vie ako ich správne vymieňať. Ide totiž o to, že obliečky sú ideálnym prostredím pre množenie hubových kultúr, ktoré sú hrozbou pre človeka. Potvrdil to mikrobiológ z New York University Philip Tierno pre Business Insider.

Podľa vedca sú obliečky skutočnou botanickou záhradou z baktérií a húb, ktoré sú pre zdravie nebezpečné. Len v jednom vankúši môžete objaviť až 16 druhov hubových organizmov a v záhyboch prestieradiel obsiahnuté mikróby sa môžu stať príčinou rozvoja najrôznejších chorôb.

Zároveň spoločne s baktériami a hubami, ktorých existencia je spojené s potením, v bielizni tiež žijú nebezpečné mikroorganizmy, ktoré do postele padajú spoločne s peľom, pôdou, chlpami, srsťou zvierat, roztoče a exkrementy.

Všetko to môže vyvolať symptómy alergických chorôb.

Podľa vedca sa mikróby aktívne množia v záhyboch obliečky kvôli tomu, že počas spánku tam vytvárame teplé a vlhké prostredie, ktoré práve napomáha rozširovaniu baktérií. Každoročne počas spánku vylúči ľudský organizmus približne 98 litrov potu, uvádza sa v článku.

Ako často ich vymieňať?

Mikrobiológ odporúča prať plachtu, povlak na prikrývku a na vankúš minimálne raz za 7 dní. Práve počas týždennej lehoty sa môže tento nebezpečný mikrosvet zmeniť v reálnu hrozbu pre ľudské zdravie.

Zdieľajte tieto užitočné informácie aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*