„Býčie oko“ sa objaví po uhryznutí kliešťom. Ak ho zbadáte, máte šťastie!

Ak sa u vás prejaví ,,býčie oko“ po uhryznutí kliešťom, máte šťastie…

Charakteristický kožný príznak sa neobjaví u každého, kto sa nakazí lymskou boreliózou. Ak ho však spozorujeme, mali by sme okamžite nasmerovať svoje kroky k lekárovi. Len to nám dáva šancu chrániť sa pred následkami neskorej lymskej boreliózy, ktorej liečba je zdĺhavá, pomalá  a často neúčinná.

1. Čo je to „býčie oko“?

Po uhryznutí kliešťom môže zostať malá červená značka alebo hrudka. – Ide o tzv toxicko-alergickú reakciu na látky, ktoré kliešť alebo iný hmyz – kliešťová nymfa  – vnáša do kože.

Keď sa však okolo hrudky(alebo namiesto nej) objaví veľmi charakteristický kruhový tvar , ktorý sa niekedy nazýva „bullseye (býčie oko)“ alebo „strelecký terč“, je to znak toho, že máme čo do činenia s erytheme migrans.

Dá sa to nazvať „terčom“ na koži s priemerom aspoň 5 cm, ktorá nie je vždy pravidelného tvaru. Namiesto toho má zvyčajne stredový bod označujúci miesto, kde bol kliešť ukrytý. Pripomína to býčie oko – stredná časť je svetlejšia a kruhy okolo ružové alebo červené – vysvetľuje špecialista na infekčné choroby.

Vzhľad tohto ložiska je veľmi cenným diagnostickým vodítkom, ktoré jasne hovorí, že je potrebné okamžite začať s antibiotickou terapiou.

Odborník tiež poznamenáva, že niekedy sa erythema migrans môže objaviť na viacerých miestach tela a potom – čo je dôležité – nespozorujeme centrálny bod vpichu pavúkovca.

Infekčný erytém má často podobu červených kruhov umiestnených okolo uhryznutia kliešťom 

Veľkosť, intenzita a výskyt charakteristickej zmeny „býčieho oka“ sú výsledkom dvoch reakcií v tele : na bielkoviny v slinách pavúkovcov, ktoré spôsobujú alergickú reakciu, a na mikroorganizmus, ktorý migruje po tele a spôsobuje zápal. reakciu na šírenie vo forme následných okresov. Ich priemer môže časom dosiahnuť až 35 cm.

2. Prečo je rýchla reakcia najdôležitejšia?

Erytém je skorým signálom „včasne lokalizovanej lymskej boreliózy“. Zdôrazňuje, že jeho vzhľad nenechá nikoho na pochybách, že sme sa nakazili. Prečo je teda dobrým znamením zaznamenať charakteristickú zmenu na koži? Pretože najčastejšie stačí rýchlo začať s antibiotickou terapiou, aby sme mali istotu, že sme sa s nebezpečnou  chorobou definitívne rozlúčili.

 – Pri neskorej lýmskej borelióze je viac problémov . Dôležitú úlohu nehrajú ani tak samotné baktérie, ako skôr ich vplyv na imunitný systém spôsobujúci chronické zmeny, ktoré môžu byť zápalové alebo degeneratívne, – hovorí odborník.

– Liečba je potom zdĺhavá a neúčinná v tom zmysle, že nie je dôvod si nahovárať, že všetky tieto zmeny nadobro a úplne zmiznú – dodáva.

Absencia symptómov neznamená, že sa choroba nerozvinula. Ak sa lymská borelióza nelieči, môže sa mesiace alebo roky po infekcii šíriť do iných častí tela a spôsobiť artritídu a problémy s nervovým systémom.

Problém je, že nie u všetkých infikovaných ľudí sa vyvinie migrujúci erytém. Percento pacientov, ktorí tento príznak nepozorujú, sa pohybuje od 30 do 40 percent. Takže u značného počtu infikovaných ľudí sa erythema migrans vôbec nevyvinie.

3. Tu sú prvé príznaky lymskej boreliózy

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádzajú, že migrujúci erytém:

  • sa môže objaviť medzi tretím a 30. dňom po infekcii,
  • sa môže v nasledujúcich dňoch postupne zvyšovať,
  • sa môže objaviť a zmiznúť
  • sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele
  • nemusí vždy pripomínať charakteristický „strelecký terč“ alebo „býčie oko“.

Podľa lekárskych poznatkov sa infekcia zvyčajne vyskytuje 48 hodín po uhryznutí pavúkovcom. Správy od pacientov však ukazujú, že erytém sa niekedy môže objaviť aj po 24 hodinách. To môže naznačovať, že rýchlosť prejavu erytému bude závisieť od masívnosti infekcie.

Sú tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*