Prvý príznak vysokého cholesterolu, ktorý pocítite počas chôdze.

Príliš veľa cholesterolu v krvi má negatívny vplyv na organizmus a môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Z tohto dôvodu je dôležité vykonávať pravidelné krvné testy a v prípade akýchkoľvek abnormalít začať liečbu čo najskôr. Nadmerný cholesterol môže spôsobiť mnoho rôznych príznakov, ale pacienti sa najčastejšie sťažujú na bolesť a nepohodlie v nohách.

1. Čo je to klaudikácia?

Nadbytok  cholesterolu spôsobuje, že sa v cievach objavujú aterosklerotické plaky, ktoré sa hromadia na stenách tepien a bránia prietoku krvi. Príliš vysoký cholesterol zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, ale aj mŕtvice či srdcového infarktu.

Prvým príznakom vysokého cholesterolu a periférnej artériosklerózy je často klaudikácia, čo je bolesť a nepohodlie pri chôdzi.

2. Príznaky vysokého cholesterolu

Pacienti sa u internistu hlásia s dosť nezvyčajnými príznakmi, ako je svalová únava dolných končatín, svalové kŕče a tupá bolesť. Sťažnosti spojené s klaudikáciou sa nevyskytujú stále, objavujú sa až pri cvičení. Čím väčšia je fyzická aktivita – tým viac sa cíti nepohodlie.

Bolesť spojená s klaudikáciami je charakteristická tým, že postihuje svaly a v kľude do niekoľkých minút ustúpi a znovu sa objaví, keď sa rozhodneme ísť napríklad na prechádzku.

Problémy s periférnymi tepnami spôsobené nadbytkom cholesterolu spôsobujú aj ďalšie ochorenia:

  • začervenanie kože,
  • studené nohy
  • pálivá bolesť v nohách pri odpočinku alebo ležaní,
  • vredy na prstoch a nohách, ktoré sa samy od seba nehoja.

Po pozorovaní nezvyčajných problémov s dolnými končatinami stojí za to vykonať kompletný krvný obraz so stanovením hladín cholesterolu a triglyceridov. V prípade abnormálnych výsledkov bude potrebné nasadiť správnu diétu, prestať fajčiť a obmedziť množstvo vypitého alkoholu.

Zdieľajte tieto informácie aj s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*