5 každodenných zlozvykov, ktoré ničia vašu štítnu žľazu.

Podľa Americkej asociácie štítnej žľazy sa u viac ako 12 % populácie USA počas života vyvinie nejaká forma ochorenia štítnej žľazy.

Ochorenie štítnej žľazy nemusí byť len čierny mrak visiaci nad vašou hlavou. Vďaka starostlivému plánovaniu a zmenám životného štýlu môžete svoj stav zvládnuť.

Dnes sa zameriame na 5 návykov, ktoré vašu štítnu žľazu zhoršujú.

Návyk č. 1 – Stres 

Jedna štúdia uvádza, že pôsobenie stresu môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť symptómy, ako je porucha pamäti.

Je to spôsobené tým, ako stres potláča štítnu žľazu a jej hormonálne sekréty a zhoršuje priebeh ochorenia už u pacientov, ktorí štítnu žľazu majú zhoršenú.

Tu je v skratke dôvod, prečo je absolútne nevyhnutné, aby ste sa postarali o svoj stres, keď trpíte takýmto stavom.

Návyk č. 2 – Fajčenie

V roku 1995 vedci zistili, že fajčenie zvyšuje závažnosť problémov so štítnou žľazou. Je to z veľkej časti spôsobené prítomnosťou kyanidu v tabakovom dyme. Kyanid je liek proti štítnej žľaze, ktorý bráni žľazám syntetizovať hormóny, ktoré sa viažu na ich receptory.

Okrem iných orgánov môže poškodiť vašu pečeň.

Samozrejme, prestať fajčiť nie je ľahké. Našťastie príroda má niekoľko zlúčenín, ktoré môžu pomôcť.

Návyk č. 3 – Konzumácia sóje

Každý by mal prestať jesť sóju  – najmä ľudia s ochorením štítnej žľazy. Podľa doktora Mercolu obsahuje sója množstvo zložiek, ktoré negatívne ovplyvňujú štítnu žľazu. Patria sem strumy, ktoré zabraňujú syntéze hormónov štítnej žľazy a metabolizmu jódu.

Sója tiež brzdí účinnosť rôznych liekov na štítnu žľazu.

Návyk č. 4 – Nadmerná konzumácia surovej ,,krížovej“ zeleniny

Podľa Oregonskej štátnej univerzity môže vysoká konzumácia zeleniny, ako je kapusta, brokolica a repa, zhoršiť funkciu štítnej žľazy u ľudí s nedostatkom jódu. Je to všetko kvôli glukozinolátom v tejto zelenine, ktoré ľudské telo premieňa na goitrín, zlúčeninu, ktorá inhibuje sekréciu hormónov.

Návyk č. 5 – Vyhýbanie sa návšteve lekára a odmietanie liečby

Chápem, že život je ťažký a uponáhľaný a návšteva lekára nie je vždy príjemná. Ale ak máte určitú formu ochorenia štítnej žľazy, musíte si uvedomiť, že váš stav môže spôsobiť vážne poškodenie, ak nie je správne liečený.

Môžete požiadať o pomoc registrovaného naturopata alebo dietológa, ktorý sa môže osobne pozrieť na váš stav a poskytnúť odporúčania.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*