8 každodenných vecí, ktoré najviac zvyšujú riziko infarktu.

Týchto 8 vecí najviac spôsobujú infarkt…

Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou  príčinou smrti vo väčšine krajín. Je veľmi dôležité čo najskôr identifikovať varovné príznaky, aby sa predišlo ďalším problémom. Postarajte sa o seba, vážte si každý okamih života!

8 kľúčových faktov, ktoré ovplyvňujú zdravie srdca:

1) Nestaráte sa dobre o svoje zuby

Potrebujete ďalšiu motiváciu na to, aby ste poctivo začali používať zubnú niť? U ľudí s ochorením ďasien je totiž väčšia pravdepodobnosť , že u nich vzniknú srdcovo-cievne choroby. Podľa portálu WebMD môžu byť na vine baktérie z ďasien, ktoré sa dokážu dostať do krvného riečišťa, čo vedie k zápalom ciev a ďalším problémom so srdcom. Neprehliadajte zápaly ďasien a navštívte zubára už pri prvých náznakoch na paradentózu, pretože ak sa problém prehliada, môže zvýšiť riziko infarktu.

2) Práca v noci a nedostatok spánku

Práca v noci alebo v nepravidelných hodinách zvyšuje riziko infarktu. Podľa štúdie Western University v Kanade práca na zmeny má nepriaznivý vplyv na biologický rytmus organizmu a poškodzuje srdce. Ak teda nemôžete pracovať pravidelne, podniknite ďalšie kroky na zníženie rizika srdcových chorôb – zacvičte si, jedzte vyváženú stravu a pri akýchkoľvek ťažkostiach vyhľadajte lekára.

Ak v noci spíte dlhodobo menej ako 6 hodín, trápite celý organizmus, ale aj srdce. Pri nedostatku spánku sa môže zvyšovať cholesterol alebo krvný tlak. Zároveň ste náchylnejší na vznik obezity a cukrovky, ktoré môžu poškodiť srdce. No ani druhý extrém neprospieva, spávať viac ako 9 hodín denne zvyšuje riziko mozgovej príhody.

3) Skorá menopauza

Ak ste žena a do menopauzy sa dostanete skôr než dovŕšite vek 46 rokov, vaše šance na infarkt alebo mozgovú príhodu môžu byť vyššie. Na vine sú hormóny. Môže sa totiž stať, že dôjde k poklesu estrogénu, hormónu s priaznivými účinkami na srdce. Zájdite za svojim lekárom a dajte sa otestovať na rizikové faktory srdcového ochorenia, ako je napríklad vysoký cholesterol.

4) Chrápanie

Ak vám partner hovorí, že pravidelne chrápete alebo máte prerušované dýchanie počas spánku, navštívte svojho lekára. Možno je príčinou vážny stav nazývaný apnoe. Ide o ochorenie, ktoré treba riešiť s odborníkom, pretože táto porucha dýchania je spájaná s vysokým krvným tlakom, nepravidelným tlkotom srdca a môže viesť až k cievnej mozgovej príhode či zlyhaniu srdca.

5) Brušný tuk

Akákoľvek extra váha zaťažuje srdce, ale tuk v okolí brucha je obzvlášť nebezpečný. Môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku, má nepriaznivý vplyv na krvné cievy a hladinu cholesterolu. Výskumy ukazujú, že joga a vysoko intenzívne cvičenia sú skvelým spôsobom, ako sa zbaviť brušného tuku.

6) Nedostatok pohybu a časté sedenie

Sedavé zamestnanie, následne sedenie na pive s priateľmi a následne sedenie pred televízorom alebo za počítačom má veľký vplyv na hladinu cukru a tuku v krvi. A podľa všetkého ani občasné cvičenie nedokáže presedený čas dostatočne kompenzovať. Skúste preto vždy stáť alebo kráčať, keď sa dá. Zaujímavým riešením môže byť aj sledovanie televízie počas toho, ako budete cvičiť na stacionárnom bicykli.

7) Priveľa pohybu

Pohyb je pre zdravie srdca veľmi užitočný, no aj tu treba prihliadať na extrémy. Ak ste vyšli z formy alebo cvičíte iba príležitostne, začnite pomaly a postupne zvyšujte nároky. Precenené možnosti pri cvičení môžu viesť až k riziku infarktu a iným srdcovým problémom. Nie ste si istí, čo je pre vás bezpečné? Začnite jednoduchým pohybom, ako je chôdza. Ak máte vysoké riziko srdcových chorôb, zvážte typ pohybu a do vysokointenzívneho cvičenia sa radšej nepúšťajte.

8) Stop alkoholu a cigaretám

Cigarety neškodia len vašim pľúcam, ale aj vášmu srdcu a cievam. Podľa posledných prieskumov majú fajčiari 2 až 4-krát vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú infarkt či mozgovú príhodu (nehovoriac, že majú aj o 25-krát vyššie riziko rakoviny pľúc), než nefajčiari. Chemické látky v cigaretách totiž ovplyvňuje zloženie krvi, vďaka čomu sú fajčiari náchylnejší na tvorbu krvných zrazenín. Okrem toho sa im aj zužujú cievy, zvyšuje krvný tlak a tým si aj zvyšujú šance na ďalšie kardiovaskulárne ochorenia. A verte, že nikdy nie je neskoro prestať s týmto zlozvykom, vaše telo vám za to bude naozaj vďačné.

Hoci niektoré výskumy naznačili, že napríklad také červené víno by srdcu mohlo prospievať, i tak by bolo ideálne nepiť alkohol vôbec. Pokiaľ sa ho však neviete celkom vzdať, tak určite aspoň výrazne obmedzte množstvo – muži by nemali vypiť viac ako jeden-dva poháre (poháriky) denne a ženy najviac jeden.

Zdieľajte tieto rady aj so svojimi priateľmi!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*