Ak si toto všimnete, keď KÝVNETE HLAVOU, vyhľadajte neurológa: Tento príznak takmer vždy varuje pred vážnym ochorením!

Koľkokrát ste mali počas nejakého pohybu pocit, akoby vás „zasiahla elektrina“?

Tento príznak nie je neškodný, poraďte sa s neurológom – je možné, že ide o sklerózu multiplex (SM).

Skleróza multiplex (SM) je ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré sa prejavuje radom často mätúcich symptómov. Problém je v tom, že tieto signály sa líšia od človeka k človeku, a preto často trvá dlho, kým sa stanoví diagnóza.

Odborníci tvrdia, že hoci neexistuje jediný znak, ktorý by mohol presne potvrdiť diagnózu, existuje symptóm, ktorý má približne jedna tretina pacientov so SM. Ak si všimnete niečo zvláštne, keď prikývnete, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom o skríningu iných príznakov SM.

  • Keď pokývate hlavou, ak pociťujete bolesť, pocit, akoby „prechádzala elektrina“ po chrbtici, skontrolujte, či nemáte SM.

Hoci pacienti trpiaci SM často vykazujú rôzne symptómy, existuje niekoľko príznakov, ktoré sa považujú za trochu bežnejšie, jedným z nich je Lermitteov symptóm ako možný príznak SM. Štúdia v lekárskom časopise „Annals of Indian Academy of Neurology“ ukázala, že tento príznak hlásilo viac ako 33 percent pacientov s SM.

„Lermitteho  symptóm  je náhly pocit pripomínajúci elektrický šok, ktorý prechádza po zadnej časti krku a chrbtice a potom sa môže rozšíriť na ruky a nohy,“ hovorí britská zdravotnícka organizácia „Multiple Sclerosis Trust“.

„Väčšinou sa iniciuje predklonením hlavy smerom k hrudníku alebo prikývnutím,“ vysvetľujú odborníci.

Mnohé zo symptómov SM sú spôsobené demyelinizáciou alebo poškodením myelínového obalu, ochranného obalu tukového tkaniva, ktorý obklopuje nervové vlákna v mozgu, zrakových nervoch a mieche.

„Pri poškodení myelínového obalu sa nervové impulzy spomalia alebo dokonca zastavia, čo spôsobí neurologické problémy,“ tvrdia lekári z Mejo Clinic.

Lermitov symptóm

Podľa štúdie k Lermiteovmu  syndrómu dochádza, keď sa nervy demyelinizujú a následne nesprávne „komunikujú“. Pocit podobný „elektrickému šoku“ je výsledkom natiahnutia chrbtovej časti miechy – zmyslovej dráhy centrálneho nervového systému, ktorá prenáša pocit dotyku a vibrácií. Výsledkom toho všetkého je, že pacienti trpiaci SM pociťujú silné bolesti. Štúdia odhaľuje, že tento symptóm je tiež spojený s výskytom lézií chrbtice u pacientov so SM.

Hoci sa Lermittov príznak najčastejšie spája so SM, môže byť spôsobený aj  s inými faktormi, ako sú chemoterapia, fyzické zranenia, hernia disku, lupus, prítomnosť parazitov v mieche, „stlačenie“ miechy, pásový opar infekcia a mnohé ďalšie.

Boli tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*