Ak váš jazyk vyzerá takto, čo najskôr navštívte lekára!

Presne tak, čítate správne, váš jazyk vám povie, ak niečo nie je v poriadku. Nižšie nájdete sprievodcu, ktorý vás naučí tieto znaky identifikovať.

Keď je jazyk:

Mäkký  a ružový

Toto je vo všeobecnosti váš zdravý aspekt. Malé hrbolčeky, ktoré zvyčajne dodávajú vášmu jazyku jeho textúru, sa nazývajú „chuťové poháriky“ a sú zodpovedné za váš chuťový pocit.

Hlien

Jazyk má svoj vlastný normálny film, ale hustý, žltý alebo biely hlien môže byť znakom nahromadenia toxínov v črevách. Ak sa hromadí v strede jazyka, je to príznak problémov s tenkým črevom a ak je v zadnej časti jazyka, máte problémy s hrubým črevom.

S bielymi čiarami

Takzvaný „ústny lišajník“ je jedným z najbežnejších typov ochorenia ústnej dutiny. Môže spôsobiť veľmi nepríjemné svrbenie a precitlivenosť, ale tiež nemusí mať žiadne príznaky.

Neexistuje žiadna špecifická liečba a zmizne sám od seba, ak sa vyhnete alkoholu a tabaku.

Vzhľad mapy

Jazyk s týmto typom zmien sa nazýva geografický jazyk. Napriek dramatickému názvu ide o zdravý vzor.

Jediným problémom by mohla byť precitlivenosť na niektoré druhy potravín, zubné pasty či koreniny. Tento vzhľad sa pripisuje genetickej zložke a nepredstavuje žiadny typ ochorenia.

Žltá vrstva

Žltý povlak na jazyku je zvyčajne znakom kvasinkovej infekcie. Môže sa objaviť, keď je váš imunitný systém oslabený a je bežnejší u detí a dospievajúcich.

Môže sa objaviť aj u ľudí, ktorí používajú ortodontické strojčeky. Navštívte svojho zubára, aby zistil možné riešenia, ak je váš jazyk taký.

Modriny alebo pľuzgiere

Modriny zvyčajne naznačujú, že ste si popálili alebo uhryzli jazyk. Niekedy sú to len prechodné vredy.

Ak však zostanú dlhšie ako dva týždne, určite by ste mali navštíviť lekára, pretože by to mohol byť príznak rakoviny.

Biela vrstva

Často je to znak nedostatočnej ústnej hygieny a/alebo nadmernej konzumácie alkoholu. Zvyčajne stačí dobré čistenie zubov, používanie škrabky na jazyk a pitie veľkého množstva vody. Viem, že to znie hnusne, ale netreba sa báť.

Mikrotrhliny

Trhliny nachádzajúce sa v strednej alebo zadnej časti jazyka poukazujú na netesné črevo alebo intestinálnu malabsorpciu, alergie alebo potravinovú citlivosť.

Vlnky

Často sa objavujú u detí, keď im jazyk rastie rýchlejšie ako zvyšok úst. U dospelých to však môže byť príznakom hypotyreózy. Je lepšie ísť k lekárovi.

Červený a boľavý

Ak je váš jazyk obzvlášť červený a bolestivý, mali by ste skontrolovať, či prijímate dostatok vitamínov. Podľa štúdie Clevelandskej kliniky v americkom Ohiu by to mohlo naznačovať nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej. Obe sa dajú kúpiť  v lekárňach.

Pretrvávajúce červené škvrny môžu byť aj skorý príznak rakoviny jazyka, ale neprepadajte hneď panike, pretože sa často môžu zamieňať s črevnými léziami, ktoré sa hoja niekoľko týždňov.

Čierna vrstva

Aj keď to vyzerá smrteľne, táto čierna vrstva má dobré vysvetlenie. Zvyčajne ide o baktérie vyplývajúce z nedostatočnej ústnej hygieny.

Môže sa objaviť aj u ľudí s cukrovkou alebo užívajúcich niektoré antibiotika. Ak si správne čistite zuby a udržiavate ústa čisté, príznaky zmiznú.

Boli tieto informácie užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*