Ako rozpoznať, že jeden dôležitý orgán zlyháva. Prvý príznak, ktorý môžete vidieť na tvári!

Ako rozpoznať, že jeden dôležitý orgán zlyháva. Prvý príznak, ktorý môžete vidieť na tvári!

Počet ľudí, ktorí majú problém  s pečeňou stále rastie, a to všetko kvôli faktorom, ktorým sa dá ľahko zabrániť. Je však potrebné si vopred všimnúť, že v našom tele niečo nie je v poriadku. Tento orgán nie je inervovaný, preto nespôsobuje bolesť. Môže sa však prejaviť iným spôsobom.

Ako rozpoznať, že pečeň zlyháva?

V prvom rade sa pozrite na svoj životný štýl. Ak často siahate po spracovaných potravinách, konzumujete veľké množstvo alkoholu alebo liekov, ste v ohrození. Pečeň je orgán, ktorý v našom tele vykonáva veľmi dôležitú funkciu. Konkrétne čistí, skladuje, filtruje a stará sa o našu imunitu. Preto s ním prichádzajú do styku všetky nepriaznivé látky, ktoré konzumujete. Je teda viac vystavený všetkým druhom chorôb, ktoré tieto látky môžu spôsobiť.

Ale vráťme sa k otázke „ako môžete rozpoznať, či pečeň zlyháva“ – mali by ste venovať pozornosť vzhľadu nášho krku. Práve v tejto oblasti sa najčastejšie objavujú takzvané pečeňové pavúčie žily. Jedná sa o trvalo zväčšené krvné cievy, ktoré sa podobajú červeným vláknam. Po nejakom čase, keď sa ich objaví viac, začnú tvoriť akúsi „pavučinu“ a dosahujú veľkosti až niekoľko centimetrov. Ich charakteristickým znakom je, že miznú pod vplyvom sily útlaku. Tieto zmeny možno pozorovať aj v oblasti tváre, predlaktí, hrudníka a očí.

Toto je najčastejší príznak nealkoholického tukového ochorenia pečene (NAFLD). Do veľkej miery je to dôsledok obezity a nadváhy – až 60% dospelých v našej krajine bojuje s týmito problémami. Štúdie jasne naznačujú, že NAFLD silne koreluje s nadmernou telesnou hmotnosťou. Neliečená tuková pečeň v priebehu rokov môže viesť k zlyhaniu orgánu, t .j. cirhóze pečene.

Ďalšie príznaky, ktoré naznačujú dysfunkciu pečene

  • nadmerná únava a slabosť,
  • bolesť alebo tlak v epigastriu a sprievodné nepohodlie pod pravým rebrom,
  • žltkastý odtieň kože a / alebo žlté sfarbenie očných bielok,
  • zväčšenie pečene,
  • neodôvodnené chudnutie,
  • vysoká tendencia k tvorbe modrín na koži,
  • opuch.

Ak ste si všimli tieto príznaky, čo najskôr kontaktujte svojho lekára.

Boli pre Vás tieto informácie užitočné? Zdieľajte tieto informácie s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*