Hlavná príčina smrti vo svete. Touto chorobou trpia milióny ľudí a niektorí o tom ani nevedia!

Trpia ňou milióny ľudí po celom svete a niektorí o tom ani nevedia…

Hlavnou príčinou najväčšieho počtu úmrtí na svete je vysoká hladina cholesterolu.

Ruth Frikke-Schmidt, profesorka na univerzite v Kodani a vedúca Rigshospitalet, vysvetľuje, že ateroskleróza a srdcové choroby sú spôsobené vysokou hladinou cholesterolu a predstavujú priamu hrozbu pre život. Špecialisti odporúčajú diétu založenú na rastlinných produktoch, ktorá má významný vplyv na kontrolu tohto rizikového faktora.

Stravovacie návyky ako liek na príliš vysoký cholesterol

Príčinou najväčšieho počtu úmrtí na svete je zvýšená hladina  cholesterolu, ktorá vedie k rozvoju aterosklerózy  a srdcových chorôb. Toto je problém, s ktorým bojuje viac ako 60 % ľudí.

Výskum naznačuje, že  vegetariánska  a vegánska strava môže hrať dôležitú úlohu pri znižovaní tohto rizika.

Podľa autorov štúdie publikovanej v European Heart Journal môže rastlinná strava zohrávať dôležitú úlohu pri znižovaní zablokovaných tepien, čo následne znižuje riziko ochorení  srdca a obehového systému, ako je mŕtvica a  srdcový infarkt.

Toto je obzvlášť dôležité vzhľadom na globálny problém ročného počtu úmrtí v dôsledku kardiovaskulárnych chorôb, ktorý dosahuje 18 miliónov.

Ruth Frikke-Schmidt, šéfka dánskej štátnej nemocnice Rigshospitalet a spoluautorka štúdie o vplyve cholesterolu na zdravie, zdôrazňuje, že ak sa niekto rozhodne prejsť na rastlinnú stravu po 40. roku života, do 15 rokov dokážu znížiť riziko aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení až o 20 %.

Dodáva tiež, že kľúčovou súčasťou dodržiavania rastlinnej stravy je dodržiavanie oficiálnych stravovacích smerníc, ktoré vám umožňujú dodať telu vhodné živiny a  vitamíny. Tiež varuje, že rastlinná strava, ktorá je bohatá na vysoko spracované sacharidy, môže mať negatívny vplyv na organizmus.

Vysoký cholesterol – 8 tipov ako znížiť cholesterol stravou

  • Jedzte zdravé tuky.
  • Namiesto sladkostí si dajte ovocie.
  • Mäso nahraďte aspoň 2-3 krát do týždňa strukovinami.
  • Povedzte nie nízkotučným produktom.
  • Jedzte ryby a morské plody.
  • Zabudnite na vyprážanie.
  • Pozor na skrytý cukor a vysoko spracované potraviny (plné éčiek a chemických prísad).
  • Nepite alkohol a nefajčite.

,,Ukazuje sa, že celkové zníženie domácej spotreby mäsa prispieva aj k zníženiu uhlíkovej stopy o 20-30 percent a v prípade úplného prechodu na vegánsku stravu môže byť zníženie až o 40-50 percent.“ – zdôrazňuje profesor.

TIP: Jedzte dve jablká denne a polovicu avokáda

Štúdie naznačujú, že jablká môžu prospievať cholesterolu. Vedci ukázali, že môžu byť rovnako účinné ako užívanie statínov na zníženie cholesterolu. Avokádo pomáha znižovať zlý a zvyšovať dobrý cholesterol, pravdepodobne preto, že má vysoký obsah mononenasýtených tukov, vlákniny a fytosterolov, ako je beta-sitosterol, ktorý bráni jeho vstrebávaniu z čreva. Výhody pre zdravie srdca začínajú konzumáciou polovice avokáda denne.

Je úžasné čo dokáže strava urobiť s našim telom a zdravím. Keby to vedeli všetci ľudia nebolo by toľko ochorení!

Boli tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*