Jednoduchý trik, vďaka ktorému sa vám budú kliešte počas celého leta vyhýbať.

Dlho očakávané leto prináša nielen horúce slnko a teplý vánok, ale aj zvýšený výskyt kliešťov – ktoré prenášajú život ohrozujúce choroby, vrátane encefalitídy a boreliózy.

Najväčšia aktivita kliešťov je zaznamenaná koncom jari a začiatkom leta, hoci jednotlivé prípady napadnutia hmyzom sa prejavujú od marca do októbra. Hlavná sezóna pre roztoče je v období od začiatku kvitnutia čerešňového kvetu, kedy sa začínajú objavovať púčiky na brezových a lipových stromoch až do kvitnutia kypriny úzkolistej, teda od konca mája do prvej dekády júla.

Ako sa chrániť pred kliešťami?

Napriek malej veľkosti sa kliešťom podarí vytvoriť veľké problémy. Každoročne totiž na uštipnutie kliešťom zomiera veľa ľudí.

Ak chcete stráviť čas vonku, nezabudnite na niekoľko opatrení, aby ste sa ochránili pred týmito nebezpečnými drobnými tvormi.

Škorica a klinčeky

Kliešte nemajú radi ostré zápachy, takže si môžete urobiť domáci „odpudzovač“ sami: nechajte prevrieť vo vode škoricový prášok a klinčeky, tento vývar si nastriekajte na šaty a môžete sa spokojne vybrať do prírody.

Alpa a fenikel

Sú ľudia, ktorí nedajú dopustiť na feniklové semienka, ktoré vkladajú priamo do vreciek, topánok, ponožiek. Fenikel veľmi páchne a kliešťom smrdí, takže k vám nepôjdu. Taktiež si môžete zmiešať Alpu s feniklom a pripraviť si tinktúru. Potrite si ňou zápästia a krk, kliešte sa vám budú vyhýbať oblúkom. Zmes je nutné skladovať v chladničke alebo v pivnici. Pravidelne prilievajte Alpu a pridávajte ďalšie semienka. Je to oveľa lepšie ako repelenty plné chemikálií.

B-komplex a krátka tráva

Veľmi obľúbeným riešením je tiež známy vitamín B čiže B-komplex. Nemusí fungovať úplne pri všetkých a vždy, ale jeho účinky hovoria za všetko. Určite pocítite rozdiel, ak ho budete v lete pravidelne jesť. Kliešte to nemajú radi a vy si navyše posilníte zdravie. A keby náhodou ani toto nefungovalo, tak posekajte na záhrade trávu na krátko.

Pomôžu aj éterické oleje

Tieto oleje zoženiete hocikde na internete, alebo môžete pozrieť aj v lekárni.

1. Levanduľový olej – na kliešte funguje ako odstrašujúci prostriedok

2. Mäta pieporná – mentol je pre kliešte toxín

3. Olej z citrónovej trávy – táto svieža vôňa spoľahlivo odstraší všetok hmyz a kliešte

4. Eukalyptus – žiadny komár ani kliešť si na vás netrúfne!

5. Šťava z limetky – väčšina citrusov odpudzuje hmyz.

Naneste niekoľko kvapiek oleja na oblečenie alebo priamo na kožu a zaručene odradíte všetok hmyz a kliešte!

Preventívne opatrenia

Ako je známe, kliešte sa zahryznú, kde je najjemnejšia koža: pod kolenami, na záhyboch rúk, v oblasti slabín, v podpazuší, na krku a na hlave. Dbajte na to, aby ste všetky uvedené miesta nemali odhalené, oblečte si preto radšej dlhé nohavice, zastrčte ich do topánok, a nezabudnite vždy nosiť klobúk.

Majte zastrčené nohavice v ponožkách alebo topánkach, aj keď je vonku horúco.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*