Máte ČERVENÉ BODKY na nohách? Ženy by mali zbystriť pozornosť, pretože sa dá tomu jednoducho zabrániť…

Mnoho ľudí bojuje s čiernymi bodkami a rozšírenými pórmi nielen v T-zóne, ale aj na nohách.

Tento bežný stav nazývame jahodové nohy kvôli červenkastej pokožke a malým tmavým škvrnám, ktoré vyzerajú ako jahodové semienka.

Tieto škvrny sú vlasové folikuly alebo rozšírené póry, ktoré obsahujú zmes oleja, baktérií a odumretej kože. Keď sa po holení odkryje, vzduch sa dostane do kontaktu s olejom, ten oxiduje a stmavne.

Jahodové nohy zvyčajne nesvrbia a nie sú bolestivé, ale určite môžu človeku spôsobiť nepohodlie

1. Holenie

Hoci sa „jahodové nohy“ považujú za genetický stav a najčastejšie sa vyskytujú u ľudí s hustým ochlpením, holenie je jedným z hlavných dôvodov tohto nepríjemného stavu. Ak sa holíte starou žiletkou alebo bez holiaceho krému, poškrabanie  žiletkou môže viesť k podráždeniu pokožky. V reakcii na podráždenie koža okolo vlasového folikulu stmavne a na nohách sa objavia čierne bodky.

2. Folikulitída

Folikulitída je zvyčajne spôsobená Staphylococcus aureus, ale niekedy Pseudomonas aeruginosa (folikulitída kúpajúcich sa v horúcom bazéne) alebo inými patogénmi. Folikulitída v horúcom bazéne je spôsobená nesprávnou úpravou vody chlórom alebo brómom.

Známky folikulitídy sú povrchová pustula alebo zápalový uzlík okolo vlasového folikulu. Symptómy sú mierna bolesť a podráždenie. Infikované chĺpky vypadávajú alebo sa dajú ľahko odstrániť a vytvárajú sa nové papuly. Vrastanie tvrdých chĺpkov do kože môže spôsobiť chronické mierne podráždenie alebo zápal, ktorý môže napodobňovať infekčnú folikulitídu (pseudofolliculitis barbae)

3. Suchá koža

Hoci nadmerne suchá pokožka nespôsobuje stmavnutie pórov, robí vás zraniteľnejšími voči popáleniu a podráždeniu žiletkou. Suchosť pokožky tiež robí tmavšie škvrny podobné semienkam viditeľnejšími. Vzhľad jahodových nôh sa ľahšie rozvíja, keď vašej pokožke chýba hydratácia.

4. Keratóza pilaris

Keratóza pilaris je bežné kožné ochorenie, ktoré vytvára vzhľad suchých škvŕn a malých hrbolčekov, zvyčajne na horných ramenách, stehnách, lícach alebo zadku. Je to spôsobené nahromadením keratínu a vytvára zátku, ktorá blokuje otvorenie vlasového folikulu, čo môže viesť k pokožke podobnej jahode.

Keratóza pilaris sa vyskytuje, keď je pokožka príliš suchá, a je častejšia u tých, ktorí žijú v podnebí s nízkou vlhkosťou alebo ktorí často plávajú v bazénoch, ktoré obsahujú veľa  dezinfekcie a chémie.

Ako tento problém vyriešiť?

1) Holenie správnym spôsobom

Pred holením namočte pokožku a chĺpky, aby ste ich zmäkčili a naneste krém alebo gél na holenie. Nezabudnite opláchnuť žiletku  po každom potiahnutí a uistite sa, že čepeľ pravidelne vymieňate, aby ste znížili podráždenie. Hoľte sa v smere rastu chĺpkov, aby ste predišli nárazom a porezaniu, ktoré môžu viesť k vzhľadu „jahodových nôh“.

2) Pravidelná exfoliácia

Peeling pomáha odstrániť odumretú pokožku a uľahčuje rast nových chĺpkov. Pomáha predchádzať zarastaniu chĺpkov a môže znížiť vzhľad jahodových nôh. Pravidelná exfoliácia tiež pomáha predchádzať opätovnému výskytu jahodových nôh.

3) Profesionálne ošetrenie

Ak domáce opravné prostriedky nie sú účinné, môžete vyskúšať možnosti liečby jahodových nôh, ktoré zahŕňajú elektrolýzu a laserovú terapiu. Elektrolýza využíva elektrickú energiu na zacielenie na podráždené vlasové folikuly a zastavenie rastu chĺpkov. Zabraňuje zarastaniu chĺpkov a môže znížiť pravdepodobnosť jahodových nôh. Laserová terapia je bezpečná metóda odstraňovania chĺpkov, ktorá sa zameriava na viacero vlasových folikulov súčasne.

Boli tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*