NEIGNORUJTE ICH: 10 varovných signálov, ktoré naznačujú problémy s pečeňou.

10 príznakov, ktorými vás telo varuje, že pečeň môže byť poškodená…

Ľudská pečeň je dôležitý orgán tela, nevyhnutný pre zdravý životný štýl. Jeho hlavnou funkciou je rozklad živín z jedla, ktoré jeme, a pomoc pri trávení. Vykonáva niekoľko ďalších funkcií, preto je dôležité venovať pozornosť zdraviu pečene.

Tu sú príznaky poškodenia pečene, ktoré treba brať vážne:

1. Zmeny na koži a nechtoch
Jedným z viditeľných príznakov poškodenia pečene je zmena farby kože. Ak sa vaša pokožka začína stávať bledšia alebo žltá a špičky nechtov sú žlté, potom pečeň nepracuje dobre a potrebuje pomoc. Pečeň neuvoľňuje toxíny, čo vedie k akumulácii bilirubínu pod kožu.

2. Zmeny v oblasti brucha
Pečeň sa nachádza v blízkosti hrudníka, keď sa začne zhoršovať zdravie pečene, spôsobuje bolesť v dolnej časti brucha a rebier.

3. Časté pocity plynatosti
Ak často trpíte pocitom plynov, sprevádzaný tlakom zo stolice, znamená to, že pečeň nie je schopná vylučovať tráviace šťavy, ktoré sú potrebné na štiepenie jedla. To tiež znamená, že problémy s pečeňou ovplyvňujú tráviaci systém.

4. Únava
Keď pečeň rozkladá potraviny, uvoľňuje energiu používanú pri vykonávaní každodenných úloh. Únava je známkou nedostatku energie, čo môže naznačovať, že pečeň nie je schopná správne vykonať svoju prácu.

5. Zmeny v moči
Keď naša pečeň začína pracovať abnormálne, môže spôsobiť tmavší moč. Môže sa tiež stať krvavým alebo dechtovým sfarbením. Niektorí ľudia si myslia, že táto zmena farby je spôsobená dehydratáciou, ale ak pijete dostatok tekutiny, ukazuje to na slabé zdravie pečene.

6. Svrbivá koža
Indikátor pečeňových problémov spojených so svrbivou pokožkou. Ak na koži nájdete svrbiace oblasti, potom sa stále zhoršuje váš náznak problémov s pečeňou.

7. Nevoľnosť
Poruchy trávenia, ako je žalúdok a pálenie záhy, sú príznakmi poškodenia pečene. Ak sa problémy s trávením alebo nevoľnosťou nezlepšia s výživovými zmenami, je to istý znak poškodenia pečene. V závažných prípadoch môže viesť aj k zvracaniu.

8. Závažná strata hmotnosti
Náhla neplánovaná strata hmotnosti môže byť považovaná za príznak poškodenia pečene. Ak stratíte váhu, môže to byť spôsobené stratou chuti do jedla, čo sa stane, keď pečeň bude slabá.

9. Zadržiavanie tekutín
Retencia tekutín v rôznych častiach tela, najmä v nohách, je známkou slabosti pečene. Ak opatrne stlačíte prst na opuchnutom mieste, odtlačok zostane počas niekoľkých sekúnd počas opuchu.

10. Zmeny stolice
Zmeny stolice môžu naznačovať problémy s pečeňou. Ak spozorujete stopy krvi v kúpeľni, zavolajte svojho lekára. Ďalšie príznaky poškodenia pečene súvisiace so stolicí môžu zahŕňať obdobia zápchy alebo syndrómu dráždivého čreva.

Boli tieto informácie užitočné? Zdieľajte príspevok aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*