Rastlinka, ktorá lieči krv, kašeľ, zlepšuje náladu a má protirakovinové vlastnosti.

Hoci sú bylinkové nálevy obľúbenými domácimi liekmi na mnohé neduhy, o nápoji z tejto rastliny sa hovorí len málo. Je to škoda, pretože je mimoriadne bohatá na zdraviu prospešné živiny.

1. Stavikrv vtáčí – o akú rastlinu ide?

Stavikrv vtáčí ( Polygonum aviculare L.) je rastlina známejšia pod bežnými názvami, ako je echium burina alebo vtáčia burina, alebo krídlatka.

Dosahuje od 10 do  40 cm. Má mierne pretiahnuté, elipsovité listy a malé, zelenkasté kvety, ktoré môžu byť na okrajoch biele alebo jemne ružové. Stavikrv tiež produkuje tmavé plody, ktoré pripomínajú malé oriešky. Táto rastlina sa vyvíja až po vystavení slnku.

2. Stavikrv pre zdravie

V prírodnej medicíne sa stavikrv  používa ako prírodný prostriedok podporujúci liečbu obličiek, ale aj posilnenie imunity a upokojenie zápalov.

Táto rastlina je tiež bohatá na zdraviu prospešné  flavonoidy a fenolové zlúčeniny. Na organizmus má antioxidačné, antibakteriálne, protizápalové a dokonca aj protirakovinové účinky. Infúzia z krídlatka má tiež expektoračný účinok, takže sa často používa na zmiernenie príznakov kašľa.

Echium je tiež cenným zdrojom antioxidantov, čo sú zložky, ktoré pomáhajú spomaľovať proces starnutia bojom proti škodlivým voľným radikálom. Vedci spomínajú aj pozitívny vplyv tejto bylinky na zlepšenie nálady a celkovej pohody.

Stavikrv vtáčí – použitie a účinky na zdravie

  • stavikrv zastavuje krvácanie
  • používa sa pri dvanástnikových vredoch
  • v pôrodnícko-gynekologickej praxi po pôrode
  • pri maternicovom krvácaní, po potrate
  • pri krvácaní pri tuberkulóze
  • účinkuje pri hnačke
  • má močopudné účinky pri obličkových a žlčníkových kameňoch a piesku
  • zväčšuje amplitúdu dýchacích pohybov
  • účinkuje pri chronických bronchitídach
  • má protizápalové účinky pri dne a zápalových ochoreniach kĺbov

3. Ako pripraviť nálev zo stavikrvu?

Extrakt zo stavikrvu  sa môže užívať vo forme doplnkov (po konzultácii s lekárom), ale jeho listy a kvety je možné vylúhovať aj vo vriacej vode. Aj keď nálev zo stavikrvu  nie je obľúbeným nápojom, jeho príprava je veľmi jednoduchá.

Sušenú bylinu stavikrv nájdete vo väčšine väčších supermarketov a obchodov so zdravou výživou. Môžete si ich nazbierať aj sami a usušiť doma.

Lekári však zdôrazňujú, že neexistujú žiadne štúdie o účinkoch konzumácie extraktu zo stavikrvu na tehotné a dojčiace ženy, a preto sa im preventívne neodporúča.

Boli tieto informácie pre vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*