Tabletky, ktoré z tela „vysávajú“ vitamíny a živiny a nechajú nás BEZ ENERGIE. Takto ich môžete nahradiť!

Ak máte doma tieto tabletky, okamžite ich vyhoďte! Spôsobujú viac problémov ako úžitku…

Väčšina ľudí, ktorí majú problémy s prechodom čriev, radšej zájdu do lekárne a kúpia si preháňadla, čím liečia následky problému, a nie jeho príčinu.

Takto sa dostávame do začarovaného kruhu, z ktorého je ťažké vystúpiť. Okrem toho, pilulky berieme hrsťami a vďaka nim sa na jednej strane cítime dobre a na druhej zle.

Laxatíva, pretože práve o ne ide, nám pomáhajú s problémami v črevách, ktoré máme, no pri nadmernom príjme škodia. Konkrétne zabraňujú nielen vstrebávaniu vitamínov a minerálov v tele, ale pomáhajú ich aj odstraňovať z tela.

Nadmerným a dlhodobým používaním laxatív, naše črevá ,,zlenivejú“ a stanú sa od nich závislými. Potom sa dostaneme do začarovaného kruhu, z ktorého sa dá ťažko dostať von.

Ako vieme, že  preháňadla sú pre nás zlé?

Štúdie ukazujú, že ide najmä o vstrebávanie vápnika a vitamínu D, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravie kostí a zubov. Keď sú hladiny týchto vitamínov a minerálov nízke, zvyšuje sa riziko osteopénie a osteoporózy.

Dlhodobo podávané laxatív tiež pomáhajú odstraňovať vodu z tela, ale aj sodík a draslík, čím narúšajú mechanizmy zabezpečujúce prekrvenie srdca, mozgu a pečene.

Navyše, hoci sa užívajú na pomoc pri vyprázdňovaní, preháňadlá môžu viesť k oslabeniu črevného svalstva a tie potom už nebudú schopné fungovať pri normálnych parametroch.

To je dôvod, prečo, keď prestanete používať laxatíva, zápcha sa vráti alebo sa môže dokonca zhoršiť.

Ďalšie príznaky, ktoré sa môžu objaviť pri dlhodobom používaní preháňadiel, sú: nadúvanie, kŕče v bruchu, plynatosť (črevný plyn), syndróm dráždivého čreva, zlyhanie obličiek, dehydratácia, melanosis coli (hnedé sfarbenie sliznice hrubého čreva, ktoré môže predisponovať na rakovinu hrubého čreva).

Inými slovami, stávame sa závislými na týchto tabletkách.

Prírodné prostriedky, ktoré nahrádzajú laxatíva

Odborníci tvrdia, že existujú aj prírodné prostriedky na zápchu. Medzi nimi napríklad: čerstvé alebo sušené slivky, cvikla, jablková alebo pomarančová šťava, olivový olej zmiešaný s citrónovou šťavou, kivi, hrozno, jablká, figy, bobuľové ovocie, hrach, fazuľa, artičoky, káva bez cukru.

Veľmi pomáha aj pitie teplej vody s citrónom na lačno a konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny. Dôležité je zvýšiť celkovú spotrebu tekutín počas dňa a to na 2,5 litra.

Pomáha aj  konzumácia harmančekového čaju, čaju zo senny (pozor, ten treba tiež piť s mierou a len krátko, pretože môže vzniknúť závislosť) s feniklom a rascou, petržlenového čaju, citrónovo-zázvorového čaju, mätového čaju, púpavového čaju, čaju zo slezu bazy, čaju z koreňa sladkého drievka.

Boli tieto informácie užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*