Toto môže byť príznak rakoviny, hlavne keď sa objaví v mladom veku.

Keď sa objaví v mladom veku, môže to byť začiatočný príznak rakoviny.

Mŕtvica sama o sebe je život ohrozujúca. Medzitým sa ukazuje, že môže ohlasovať aj inú – rovnako nebezpečnú chorobu. Vedci varujú pred rakovinou, najmä ak k mŕtvici dôjde v mladom veku.

1. Mŕtvica môže byť príznakom rakoviny

Riziko mŕtvice sa okrem iného zvyšuje s vekom. Najviac sú preto ohrození ľudia nad 70 rokov. Čoraz častejšie sa však tento problém týka mladších ľudí – po 40-ke a dokonca aj po 20-ke.

Samotná mŕtvica je veľmi nebezpečná a môže mať za následok invaliditu alebo smrť. Ale to nie je koniec. Nový výskum holandských vedcov naznačuje, že môže ísť aj o skorý príznak inej nebezpečnej choroby.

Ak dôjde k mozgovej príhode v mladom veku, môže to byť alarm rakoviny.

Štúdia vykonaná vedcami z Radboud University Medical Center v Holandsku naznačuje, že mladí ľudia, ktorí prekonali mozgovú príhodu, sú vystavení riziku diagnostikovania rakoviny neskôr v živote. Autori štúdie preto naznačujú, že mŕtvica v mladom veku môže byť prvým príznakom rakoviny.

2. Päťkrát vyššie riziko

Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 27,5 tisíc ľudí. pacientov vo veku 15 až 49 rokov a viac ako 362 000 vo veku 50 a viac rokov.

Výskumníci zistili, že mladší ľudia, ktorí mali ischemickú alebo hemoragickú cievnu mozgovú príhodu, mali tri až päťkrát vyššiu pravdepodobnosť diagnostikovania rakoviny ako tí, ktorí ju nemali .

Zvýšené riziko pokračovalo osem rokov po ischemickej cievnej mozgovej príhode a šesť rokov po hemoragickej cievnej mozgovej príhode. Najčastejšie diagnostikované nádorové ochorenia u mladých ľudí po mozgovej príhode boli: rakovina pľúc , tráviaceho ústrojenstva a hematologická rakovina.

Výsledky holandskej štúdie pripomínajú dôležitosť preventívnych prehliadok na odhalenie ochorenia v ranom štádiu a zvýšenie šancí na úspešnú liečbu. Mladí ľudia po mŕtvici by mali zvážiť diagnózu rakoviny.

Nemali by tiež podceňovať ďalšie príznaky, ktoré môžu naznačovať rakovinu, vrátane: chronická únava, pretrvávajúci kašeľ, nevysvetliteľná strata hmotnosti alebo krv v stolici.

Boli tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*