Všimli ste si, že odrazu máte SUCHO V ÚSTACH? Dôležitý príznak, ktorý sa nemal nikdy ignorovať!

Dôležitý príznak, ktorý nikdy neignorujte…

Sucho v ústach je bežný jav avšak nemusí byť úplne neškodný. Môže to byť jeden z príznakov cukrovky alebo kĺbových problémov.

Ak ste dehydrovaný alebo nervózny, sucho v ústach je normálne. Trvalé sucho v ústach, alebo medicínsky výraz xerostómia, však môže naznačovať zdravotný problém a týka sa takmer každého piateho človeka.

Tu sú niektoré z najbežnejších príčin sucha v ústach:

Kvôli hormónom

Jedným z častých spúšťačov je menopauza, pretože hormonálna nerovnováha spôsobuje vysušovanie všetkých slizníc v tele.

Keď je problém v nose

Neustále dýchanie ústami môže byť výsledkom upchatého nosa v dôsledku prechladnutia a peľových alergií. Príčinou však môžu byť aj zúžené alebo upchaté nosové priechody, nesprávny zhryz (kvôli ktorému nie sú v noci zatvorené pery a dýchanie ústami) alebo abnormálne veľké mandle.

Dekongestívne lieky

Fungujú na princípe zúženia ciev v oblasti slizníc, čím zmierňujú zápal a uľahčujú dýchanie. Nepriamym dôsledkom toho je, že sa do nosovej dutiny dostáva menej tekutín, čo znamená, že nos „vysušujú“. Ak sa užívajú krátkodobo, môžu priniesť úľavu, no dlhodobé užívanie môže spôsobiť suchosť nosa a ústnej dutiny.

Ústna voda

Ústne vody, ktoré obsahujú alkohol, zabíjajú baktérie v ústach, ale môžu spôsobiť aj suchosť, pretože alkohol dráždi a vysušuje sliznice. Sliny chránia pred zubným kazom a ochorením ďasien, takže sucho v ústach zvyšuje riziko oboch problémov. Preto si vyberajte výplachy, ktoré neobsahujú alkohol.

Pálenie záhy

Sucho v ústach je jedným z častých vedľajších účinkov gastroezofageálneho refluxu alebo pálenia záhy. Keď žalúdočná kyselina prechádza z pažeráka do hrdla, môže spôsobiť podráždenie a zápal, ktorý vysuší hrdlo a ústa.

Príliš veľa kávy

Nadmerný príjem nápojov obsahujúcich kofeín môže viesť k dehydratácii. Kofeín je mierne diuretikum a podporuje častejšie močenie a triesloviny, prirodzene prítomné v káve a niektorých druhoch čaju, spôsobujú sucho v ústach.

Diabetes

Trvalo zvýšená hladina cukru v krvi v dôsledku neliečenej cukrovky môže spôsobiť sucho v ústach. Keď je koncentrácia glukózy v krvi zvýšená, obličky strácajú schopnosť reabsorbovať tekutinu a vylučovať ju vo forme moču, čím dochádza k dehydratácii organizmu. Sucho v ústach však môžu spôsobiť aj lieky na cukrovku.

Problémy s kĺbmi

Choroby ako reumatoidná artritída, lupus alebo vaskulitída môžu spôsobiť sekundárny Sjögrenov syndróm – ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda slzné a slinné žľazy, čím spôsobuje suché oči a ústa.

Úder do hlavy

Dva z troch párov slinných žliaz sú stimulované tvárovými nervami, ktoré prechádzajú spánkovými kosťami po stranách lebky. Úder do týchto kostí (pri autonehode alebo páde z bicykla) môže poškodiť tvárový nerv a tým spôsobiť sucho v ústach.

Je to o tabletkách

Xerostómia( sucho v ústach) je vedľajším účinkom viac ako 400 rôznych liekov, voľne predajných aj na predpis, a spôsobuje ju aj chemoterapia a ožarovanie.

 Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*