Vysoký krvný tlak NIČÍ VŠETKY ORGÁNY v tele. Doktorka varuje pred najväčšou chybou, ktorú robíme všetci!

Vysoký krvný tlak je nebezpečný stav, pretože ničí všetky orgány v tele. Doktorka varuje, na čo si dať najviac pozor!

Vysoký krvný tlak je nebezpečný stav, no najväčším problémom je, že mnohí ľudia príznaky ani nepociťujú.

Mladí ľudia sa dnes čoraz častejšie stretávajú s vysokým krvným tlakom a v určitých situáciach to môže byť signál, že sa blíži infarkt.

Aký zvyk je hlavným vinníkom vysokého krvného tlaku, ako naň vplývajú náhle zmeny počasia a horúčavy, ako sa vyhnúť mdlobám u tých, ktorí majú nízky tlak, prezradila lekárka Biserka Obradović.

„Vysoký krvný tlak je tichý zabijak v našom tele, pretože u mnohých ľudí prechádza bez príznakov a ľudia si ho veľmi často zamenia s nejakým iným neduhom. Vtedy sa zistí, že je to veľmi vysoký krvný tlak, ktorý už zničil mnoho orgánov, srdce, obličky, zrak a iné. Máme 95 percent prípadov s esenciálnym krvným tlakom, ktorého príčina nie je známa, prečo vznikol. Len 5 až 10 percent z nás pozná príčinu vysokého  krvného tlaku. Vysvetlím, aké je to nebezpečné,“ povedala doktorka Obradović a dodala:

„Keď prehustíte pneumatiku na bicykli, ak začnete jazdiť, vybuchne. Keď je povodeň, prichádza malá riečka, má veľkú silu a ničí všetko, čo je pred ňou. Rovnako je to s tlakom, keď je vysoký. To sú tie obrovské nánosy, ktoré máme na cievach, nemôžeme sa chváliť, že ich nikto z nás nemá,“ vysvetlila lekárka.

Čomu sa vyhnúť, ak je krvný tlak vysoký?

„Musíme kontrolovať tlak, viesť zdravý život. V prvom rade nesmieme prijímať veľké množstvo soli. Všetci vieme, že sodík zadržiava tekutinu v tele a práve táto tekutina zvyšuje krvný tlak. Kedysi sme konzumovali jeden gram soli denne. Keď Číňania začali mäso konzervovať soľou, toto množstvo sa výrazne zvýšilo. Žiaľ, pohybuje sa väčšinou od 9 do 12 gramov a to je veľa,“ povedala lekárka a dodala:

„Naše telo potrebuje 5 až 6 gramov soli denne. V letných mesiacoch možno o niečo viac, pretože vtedy strácame veľa soli a elektrolytov potením. Naše telo sa potom chce zbaviť prebytočného tepla a robí to potením a rozšírením ciev. Ak sú teda cievy zdravé, krvný tlak v dôsledku expanzie klesá. Veľmi často mladí ľudia skolabujú počas leta, prudko im klesne tlak.  Potom im treba dať lyžičku soli a pohár vody, mali by si ľahnúť, zdvihnúť ruky a nohy,“ povedala lekárka.

Problémom sú príznaky, ktoré tam nie sú

„Vysoký tlak prebieha bez príznakov, no u niekoho to môže byť bolesť hlavy, závraty, mdloby, únava, slabosť. Keď k nám pacient príde, zmeriame tlak a vidíme vysoké hodnoty, keď povieme, že musí brať lieky na zníženie tlaku, pacient veľmi protestuje. U mnohých  môže dôjsť ku krvácaniu z nosa, a to je dobre, lebo je lepšie  keď praskne  cievka v nose ako v hlave,“ vysvetlila lekárka a dodala:

„Horné hodnoty krvného tlaku sú väčšinou od 120 do 140 a  dolné od 60 do 80, tolerancia je možno až 90. Krvný tlak je odpoveďou u 62 percent cievnych mozgových príhod a asi u 40 percent srdcových atakov.  A to je veľa.“ varuje lekárka.

Čo spôsobuje vysoký krvný tlak?

Presné príčiny nie sú známe, ale dôležitú úlohu môže zohrávať:

 • fajčenie,
 • nadváha alebo obezita,
 • nedostatok fyzickej aktivity,
 • príliš veľa soli v strave,
 • nadmerná konzumácia alkoholu,
 • stres,
 • vyšší vek,
 • genetika a výskyt vysokého krvného tlaku v rodine,
 • chronické ochorenie obličiek,
 • poruchy nadobličiek a štítnej žľazy,
 • spánkové apnoe (opakované zastavenie dýchania počas spánku).

Riziká neliečeného vysokého krvného tlaku

Vysoký krvný tlak nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti. Avšak to, že sa cítime dobre, neznamená, že je náš krvný tlak v poriadku. Hypertenzia môže časom poškodiť srdce, cievy, mozog a obličky.

Niektoré riziká vysokého krvného tlaku sú:

 • neurologické ochorenia (napríklad demencia),
 • mŕtvica,
 • infarkt,
 • ochorenie obličiek.

15 účinných spôsobov, ako znížiť hladinu krvného tlaku (bez tabletiek)

Dobrou správou je, že môžete vykonať niekoľko nasledujúcich zmien týkajúcich sa vašej životosprávy. Pomocou nich dokážete znížiť svoj krvný tlak (a tým aj riziko vzniku srdcových ochorení), a to bez toho, aby ste potrebovali užívať lieky.

Upozornenie: Lieky nikdy neprestaňte užívať, bez toho aby ste sa najprv poradili s lekárom. Najprv zmeňte svoj životný štýl a až potom keď sa váš krvný tlak ustáli a ak vám to lekár povolí, môžete prestať užívať predpísanú liečbu.

 1. Zvýšte príjem draslíka a znížte príjem sodíka (soli). Draslík znižuje účinky soli (ktorá zvyšuje krvný tlak) a znižuje napätie v krvných cievach. Diéty bohaté na draslík však môžu byť škodlivé pre ľudí s ochorením obličiek, preto sa treba pred zvýšením príjmu draslíka poradiť s lekárom. Potraviny s vysokým obsahom draslíka sú: mlieko a jogurty, ryby, banány, pomaranče, marhule a avokádo, paradajky, zemiaky a špenát.
 2. Obmedzte príjem cukru. Cukor (a najmä fruktóza) môže zvýšiť krvný tlak viac ako soľ.
 3. Viac cvičte. Odporúča sa 40 minút fyzickej aktivity 3-krát týždenne.
 4. Schudnite. Ak máte nadváhu, strata 2 až 5 kilogramov môže váš krvný tlak znížiť.
 5. Jedzte menej spracovaných potravín. Spracované a trvanlivé potraviny prispievajú vysokou mierou k zvýšeniu množstva soli vo vašom jedálničku. Patria sem napríklad sáčkové polievky a zemiakové lupienky.
 6. Jedzte horkú čokoládu. Horká (tmavá) čokoláda preukázateľne znižuje krvný tlak. Podmienkou je však obsah 60 až 70 % kakaa. K zníženiu krvného tlaku môže prispieť už jeden štvorček tmavej čokolády denne.
 7. Jedzte cesnak alebo užívajte výživové doplnky s cesnakovým extraktom. Cesnak preukázateľne znižuje krvný tlak.
 8. Pridajte do svojho jedálnička viac bielkovín. Ľudia, ktorí jedia viac bielkovín (odporúča sa 100 gramov bielkovín denne), majú nižšie riziko vysokého krvného tlaku. Diéta s vysokým obsahom bielkovín však nemusí byť pre každého. Zvlášť opatrní by mali byť ľudia s ochorením obličiek.
 9. Skoncujte s fajčením. Fajčenie už po prvej cigarete spôsobuje zvýšenie krvného tlaku, ako aj srdcovej frekvencie. Dlhodobé fajčenie poškodzuje steny ciev, vyvoláva zápal a zužuje tepny.
 10. Pite menej alkoholu. Alkohol zvyšuje krvný tlak, aj keď ste zdraví.
 11. Obmedzte príjem kofeínu. Kofeín dočasne zvyšuje krvný tlak.
 12. Pokúste sa zbaviť nadmerného stresu napríklad meditáciou alebo jogou.
 13. Snažte sa mať dobrý, neprerušovaný spánok. Krvný tlak v spánku klesá. Ak nespíte dobre, môže ho to ovplyvniť.
 14. Pomôžte si liečivými bylinkami. Niektoré bylinky preukázateľne znižujú krvný tlak. Rastliny a bylinky, ktoré sa tradične používajú na celom svete za účelom zníženia krvného tlaku, sú: mačací pazúr, koreň zázvoru, zelerová šťava, hloh obyčajný, sezamový olej, čierna fazuľa, paradajkový extrakt a medovka.
 15. Užívajte výživové doplnky na zníženie krvného tlaku (napr. horčík, omega3 mastné kyseliny, betaglukány).

Boli tieto informácie užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*