Za priberaním takmer vždy stoja ,,POKAZENÉ“ hormóny. Toto vám ich pomôže napraviť…

Vedeli ste, že existuje priame spojenie medzi hormónmi a chudnutím? Práve hormóny kontrolujú každé jedno hľadisko Vášho organizmu vrátane metabolizmu, hromadenia tuku, chuti do jedla a dokonca aj túžby.

To znamená, že iba malé porušenie rovnováhy hormónov dokáže spôsobiť veľké problémy. Ale to neznamená, že by ste mali prestať s Vaším pravidelným cvičením. Mali by ste však okrem toho aj kontrolovať Vašu hladinu hormónov a skúsiť ich obnovenie.

Pokazené hormóny neovplyvňujú len chudnutie! Taktiež sa za nimi skrýva zlý stav pleti, akné, vypadávanie vlasov, únava, podráždenosť a mnohé iné problémy.

Čo znamená obnovenie hormónov?

Hormóny sú generované v našom mnohobunkovom organizme a sú zodpovedné za riadenie toho, ako sa naša myseľ a telo správa. Sú životne dôležitou súčasťou toho, ako nadobúdame energiu, hromadíme tuky, bojujeme proti stresu a udržiavame svaly.

Dr. Natasha Turner je autorkou knihy “The Supercharged Hormone Diet.” Základom je obnoviť hormóny, aby sme znovu dosiahli rovnováhu v tele.

“Ak nezahrniete hormonálnu rovnováhu do Vášho receptu na chudnutie, môžete diétovať a cvičiť až do nemoty, a aj tak nebudete schopní schudnúť alebo udržať si váhu,“ tvrdí Dr. Turner.

Najprv je potrebné detoxikovať

Ako prvé by ste sa mali sústrediť na odstránenie toxínov z vášho organizmu. Preto by ste mali začať s detoxom. Tráviaci systém je veľmi dôležitý pre naše telo. Keď je váš tráviaci trakt podráždený, vaše hormóny sú v nerovnováhe, a to vedie k častej túžbe po jedle.

Jedným z najlepších spôsobov pre zdravý a prírodný detox spočíva vo vypití jedného pohára teplej vody zmiešanej s medom a citrónom hneď ráno. O hodinu neskôr si môžete dať ovocnú šťavu. Môžete si dopriať normálny obed. Po obede si môžete dať ďalšiu šťavu. Pred každou šťavou alebo jedlom by ste mali vypiť pohár teplej vody s citrónom. Počas detoxu by ste nemali hladovať, pretože to môže zanechať negatívne následky na Vašom tele. Vyživujte Váš organizmus a on bude na oplátku vyživovať Vás.

Druhým dôležitým krokom je zásobovať telo zdravými tukmi!

Náš metabolizmus potrebuje dobré tuky, aby dokázal spaľovať „zlý“ tuk. Naše bunky bez zdravého tuku nedokážu optimálne fungovať a dokonca aj samotný mozog tento tuk potrebuje. Zo všetkého najdôležitejšie, zdravé tuky pomáhajú znižovať hladinu leptínu v tele a zlepšujú citlivosť tkanív i mozgu na tento najdôležitejší hormón, ktorý ovplyvňuje všetky procesy v tele.

Najdôležitejšie sú omega 3 tuky (resp. mastné kyseliny), ktorých za deň treba prijať minimálne 4-6g (pre dospelého človeka).

Za ďalšie cenné tuky sa dnes považujú:

  • kokosový olej, asi 2PL / deň
  •     sójový lecitín, asi 10g / deň,
  •     panenský olivový, olej asi 30ml / deň,
  •     obyčajné maslo, asi 10g / deň,
  •     semiačka ľanové, sezamové a iné semená, asi 2 PL / deň
  •     orechy vlašské, mandle a iné orechy, asi 3 PL / deň
  •     avokádo

Zapamätajte si: Konzumácia zdravých tukov vás nerobí tučnými. Tuční ste preto, že vaše telo nedokáže spaľovať tuk ako zdroj energie, nakoľko vaše hormóny (najmä leptín, inzulín a celý metabolizmus) nefungujú správne!

Vyhnite sa jedlám, ktoré obsahujú zvýšený glykemický index ako sóda, cukor, pečené jedlá, cestoviny a všetko spracované. Mali by ste konzumovať ovocie a zeleninu, ovsenú kašu, orechy, fazuľu a iné. Denne vypite aspoň 8 pohárov vody.

Jedzte tieto potraviny ak potrebujete zhodiť v týchto partiách:

Brucho

Hlavným dôvodom ukladania príliš veľkého množstva tuku v okolí brucha spôsobuje kortizol. Mali by ste jesť bazalku, špenát, citrusy, fazule a jačmeň, ktoré obsahujú látky odbúravajúce zvýšený kortizol v tele.

Chrbát

Zvýšená hladina inzulínu môže spôsobiť hromadenie tuku v oblasti chrbta. Mali by ste konzumovať jedlá obsahujúce kyselinu linoleovú ako jogurt, syr, zelenú zeleninu a celozrnné výrobky.

Zadok

Zvýšená hladina estrogénu spôsobuje hromadenie tuku v oblastí zadku. Mali by ste konzumovať hlúbovú zeleninu ako karfiol, brokolicu a kapustu, ktoré sú veľmi účinné. Zníženie hladiny estrogénu v krvi dosiahnete konzumáciou ľanových, sezamových a Chia semienok. Červené hrozno a granátové jablko môžu byť tiež užitočné.

TIP: Dr. Turner tvrdí, že ak zjete dva razy toľko tukov a proteínov ako sacharidov, obnovíte tým vaše hormóny a budete nasýtený dlhšiu dobu. Týmto spôsobom bude Vaša túžba po jedle znížená.

Ak bol tento článok užitočný, zdieľajte ho so svojimi priateľmi!

Zdroj : www.homehealthyrecipes.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*