Začína to svŕbením pokožky a za pár dní pokračuje ťažkým ochorením: Obzvlášť v tomto období by ste mali byť opatrní!

Ak sa na koži objavia vyrážky alebo vás začína v niektorých oblastiach nepríjemne svrbieť bez toho, aby bola jasná príčina, mali by ste spozornieť. Môže sa jednať o symptóm niektorých vážnejších ochorení.

1) Dermatitída alebo alergia

Oba tieto problémy vznikajú v dôsledku styku tela s alergénom, ale nielen pri dotyku na koži, ale aj po konzumácii jedla obsahujúceho nevhodnú látku a pod. Koža v takom prípade začne nepríjemne svrbieť alebo páliť, a to na rôznych miestach na tele. Dermatitída má genetický pôvod a rozvíja sa do chronických stavov, ktoré vždy začínajú svrbením.

2) Problémy so štítnou žľazou

Vskutku časté zdravotné obmedzenie. Štítna žľaza je zdrojom rôznych hormónov, ktoré sa podieľajú na správnom metabolizme a všeobecne telesných procesoch. Pri poruchách štítnej žľazy dochádza k hormonálnym výkyvom, ktoré sa môžu navonok prejavovať na koži svrbením alebo jej sčervenaním.

3) Poruchy funkcie obličiek alebo pečene

Pečeň a obličky sa veľkou mierou podieľajú na vylučovaní škodlivín z tela. Ak je ich činnosť narušená, či už infekciou alebo nadmernou záťažou, prejavuje sa tento problém tiež typickým svrbením pokožky na rôznych častiach tela.

4) Cukrovka

Ak je pacientovi diagnostikovaná cukrovka, svrbenie kože je zvyčajne indikátorom zvyšujúcej sa hladiny cukru v krvi. Vysoký obsah cukru sa môže prejaviť aj rozvojom plesňových ochorení.

5) Tehotenstvo a menopauza

Hormonálne výkyvy v priebehu výrazných zmien a stavov ženského tela môžu spôsobovať nedostatočnú výživu, ale aj naťahovanie kože. Najmä u rastúceho tehotenského bruška je svrbenie obvyklým javom. Možno o tom neviete, ale čakáte požehnanie.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*