ZÁKERNÁ CHOROBA: „Myslíte si, že chodíte často na záchod, lebo ste vypili veľa vody, ale takáto je PRAVDA!“

Lekár Srđan Popović varoval pred zákernou chorobou, ktorá postihuje viac ako 400 miliónov ľudí na svete.

Cukrovka 2. typu je považovaná za veľmi zákernú chorobu a viac ako 400 miliónov ľudí na svete trpí trvalo vysokou hladinou cukru v krvi. Ako vyzerajú príznaky, prečo nás môžu ľahko oklamať a ako sa diagnostikuje, vysvetlil lekár Srđan Popović. Ako povedal, cukrovka je v dnešnej dobe akousi epidémiou.

„Ide o zákerné ochorenie, ktoré sa prejaví až vtedy, keď nastanú chronické alebo akútne komplikácie. Akonáhle pocítime v ústach sladkú chuť alebo zbadáme, že častejšie močíme, myslíme si, že je to infekcia. Ukazuje  sa však, že  často ide o cukrovku. Žijeme vo veľmi stresujúcej dobe a všetky tie hormóny, ktoré sa v tomto  čase vyskytujú, zvyšujú hladinu cukru v krvi“, povedal lekár v relácii „150 minút“  a prezradil, ako vyzerajú príznaky:

,,Sucho v ústach, rozmazané videnie, zvýšené močenie, smäd, potreba piť veľa tekutín. Ľudia si myslia, že keď pijú viac tekutín, chodia častejšie na toaletu. Človek si vždy nájde výhovorku, no v skutočnosti žijú v klamstve. Na stanovenie diagnózy cukrovky stačí, aby dve ranné glykémie boli 7. U dievčat spôsobuje inzulínová rezistencia veľké problémy, rovnako ako Hashimotova choroba. Je to jedna z hlavných príčin sterility.“ vysvetlil doktor Popovič.

Aké sú prejavy cukrovky?
  • častý smäd,
  • časté močenie (súvisiace s väčším množstvom prijatých tekutín),
  • náhly úbytok váhy,
  • dych zapáchajúci po acetóne,
  • neustály hlad,
  • u detí sa môže vyskytovať nočné pomočovanie.

 Zdieľajte tento príspevok aj s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*