Ak sa chcete vyhnúť infarktu, robte pravidelne týchto 5 vecí.

Začnite robiť týchto 5 vecí ešte dnes a vyhnite sa infarktu…

V EU zomrie ročne viac ako 1,7 milióna ľudí  kardiovaskulárne choroby. Tieto choroby sú jednou z najčastejších príčin úmrtí. A percento úmrtí na tieto ochorenia sa v niektorých krajinách stále zvyšuje.

Medzi najčastejšie príčiny patrí srdcová príhoda alebo infarkt MI. Nebezpečenstvo MI môžu signalizovať charakteristické príznaky, ako je tlak na hrudníku, problémy s dýchaním, potenie, bolesť vyžarujúca do ramena a krku, ale môže sa vyskytnúť aj v asymptomatickej forme ako tichý infarkt/bez príznakov/

Čo je to vlastne infarkt?

Srdcový infarkt nastáva, keď sa zablokuje jedna alebo viac koronárnych tepien. V priebehu niekoľkých rokov sa koronárna artéria môže zúžiť, má to na svedomí ukladanie  rôznych látok / plak / vrátane cholesterolu na stenách ciev. Tento stav, nazývaný ischemická choroba srdca, spôsobuje väčšinu infarktov.

Ďalšou príčinou srdcového infarktu je kŕč koronárnej artérie, ktorý uzatvára prietok krvi do časti srdcového svalu. Fajčenie a užívanie drog, ako je kokaín, môže spôsobiť život ohrozujúce kŕče.

Je to neuveriteľné, ale mohli by sme znížiť počet infarktov až o 80%, ak by sme urobili týchto 5 jednoduchých veci:

1. Zdravé stravovanie

Vedomé plánovanie  jedálnička, ktorý bude mať priaznivý vplyv na vaše srdce, môže byť jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa vyhli infarktu.

Konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny, nízkym obsahom trans-tukov a obsahujúcich dostatočné množstvo živín, ako sú vitamíny a minerály, môže pomôcť vášmu telu udržať zdravý kardiovaskulárny systém.

Strava bohatá na ovocie a zeleninu, chudé bielkoviny, zdravé tuky, ktoré pochádzajú z orechov, semien a avokáda a nízky obsah spracovaných potravín, vám pomôže žiť dlhý život bez komplikácií.

2. Obmedzte konzumáciu alkoholu

Potvrdilo sa, že tí, ktorí obmedzujú príjem alkoholu na 10-30 gramov denne, majú oveľa zdravšie srdce.

Príliš veľa alkoholu môže zvýšiť krvný tlak a hladiny triglyceridov, nezabudnite, že alkohol obsahuje veľa kalórií, čo môže spôsobiť prírastok hmotnosti.

3. Prestaňte fajčiť cigarety

Fajčenie cigariet môže mať skutočne negatívne účinky na srdce. Prispieva k tvorbe ischemickej choroby srdca, pľúcno-srdcového syndrómu, hypertenzie a aterosklerózy, čo vedie k infarktu.

Ak chcete chrániť srdce, prestaňte fajčiť. Ak to nemôžete urobiť, použite lieky, ktoré vám pomôžu prestať s touto nepríjemnou závislosťou.

4. Brušný tuk

Tuk nachádzajúci sa v okolo pása je významným rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení. Naznačuje silnú viscerálnu tučnosť, ktorá bohužiaľ ovplyvňuje stav obehového systému.

Hlavnou vecou v tomto prípade je zbaviť sa tuku z vnútorných orgánov. Zmeňte svoju stravu, snažte sa jesť nespracované, prírodné produkty a potraviny bohaté na bielkoviny a zeleninu. Nezabudnite ani na cvičenie!

5. Cvičenie

Začlenenie fyzickej aktivity do vášho každodenného životného štýlu je jedným zo spôsobov, ako udržať svoje srdce zdravé.

Každý by sa mal zúčastňovať stredne intenzívneho aeróbneho cvičenia najmenej 2 hodiny a 30 minút týždenne alebo intenzívne cvičiť aerobik 1 hodinu a 15 minút týždenne. Ide o cvičenia, pri ktorých srdce bije rýchlejšie a počas ktorých spotrebujete viac kyslíka ako obvykle, čo zlepšuje jeho stav a vytrvalosť. Čím ste aktívnejší, tým viac z toho budete mať úžitok!

Zdieľajte tieto rady s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*