Budíte sa ráno s UPCHATÝM NOSOM? Tu je to, čo sa vám vaše telo snaží povedať…

Ak sa zobudíte s upchatým nosom a nemáte nádchu ani chrípku, možno vás trápi alergická alebo nealergická nádcha.

Upchatý nos môže byť spôsobený roztočmi, sezónnymi alergiami, srsťou domácich zvierat, refluxnou chorobou, hormonálnymi zmenami alebo chemikáliami vo vašom prostredí, ako je pasívne fajčenie.

Príčin skorého ranného upchatého nosa, známeho aj ako nádcha, je niekoľko a niekoľko z nich vás môže prekvapiť.

Najčastejším dôvodom sú alergény

Údaje z prieskumu National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z rokov 2005-2006 ukazujú, že približne 74 percent z nás je každú noc vystavených 3-6 alergénom v našich spálňach.

Zakaždým, keď sa prevrátite, upravíte prikrývku, zhodíte psa z postele alebo upravíte vankúš, posielate si do dýchacích ciest čerstvé oblaky alergénov. Niet divu, že sa nám v noci zapália nosové priechody!

Ranné preťaženie môže byť spôsobené dráždivými látkami

Niekedy príčina rannej kongescie nesúvisí s alergénmi, ale s dráždivými látkami, ktoré spôsobujú opuch nosových priechodov počas noci. Tu sú niektoré z bežných podnetov, s ktorými sa počas spánku stretávame.

GERD

Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) je chronický stav, pri ktorom sa obsah žalúdka vracia späť do hrdla a nosových priechodov.

Tabakový dym

Ak ste počas dňa vystavení fajčeniu alebo ak niekto vo vašej domácnosti fajčí, môže sa u vás skoro ráno objaviť nádcha. Pasívne fajčenie môže tiež zvýšiť riziko vzniku chronických problémov s dutinami.

Alebo príčinou môžu byť zmeny vo vašom tele

Hormóny

Hormonálne zmeny, ktoré zažívate počas tehotenstva a menštruácie, môžu spôsobiť aj ranný upchatý nos.

Podniknite kroky na zníženie vystavenia dráždivým látkam tým, že budete udržiavať čistotu posteľnej bielizne, vlákna v spálni, ako sú koberce a čalúnený nábytok, na minimum a zabránite  vstupu domácich zvierat do miestnosti.

Boli tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*