Charakteristický príznak chorého srdca. Ak si ho všimnete, okamžite vyhľadajte kardiológa!

Takto vás srdce varuje dopredu, že niečo nie je v poriadku…

Väčšina ľudí si spája srdcové problémy s bolesťou na hrudníku, ale srdcové ochorenie sa prejavuje mnohými spôsobmi a príznaky sa môžu objaviť v rôznych častiach tela. Tu sú štyri červené vlajky, ktoré by nás mali upozorniť na to, že nám zlyháva srdce, aj keď by nám to možno spočiatku ani nenapadlo.

Nenápadné príznaky problémov so srdcom:

  • Opuch dolných končatín

Opuchy nôh a chodidiel  môžu byť jemným, ale dôležitým varovným signálom nášho srdca. Stojí za to venovať pozornosť tomuto symptómu, najmä ak je pretrvávajúci a nemožno ho pripísať žiadnym zjavným príčinám, ako je trauma.

Kardiológovia varujú, že opuch, najmä počas dňa, môže naznačovať zlyhávanie srdca, čo je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú diagnostiku a liečbu.

  • Závraty a nevoľnosť

Nevoľnosť  a závraty  môže byť vnímaná ako neduh s nízkou prioritou, ktorý je výsledkom napríklad zlého trávenia. Faktom však je, že keď sa k nim pridružia ďalšie príznaky, ako napríklad intenzívna bolesť na hrudníku, môžu signalizovať infarkt.

Kombinácia týchto príznakov, najmä ak sa objavia neočakávane a v pokoji, si vyžaduje okamžitú reakciu a lekársku pomoc.

  • Bolesť nôh

Bolesť nôh sa často podceňuje, ale špecifický pocit tlaku v lýtkach, ktorý sa zhoršuje pri chôdzi, môže naznačovať ochorenie periférnych artérii. Ide o stav, pri ktorom nahromadenie tukových usadenín v tepnách obmedzuje prietok krvi do svalov nôh.

  • Bolesť v ruke, čeľusti, chrbte

Bolesť ramena, najmä ak vyžaruje do ľavej ruky alebo do krku, môže byť príznakom srdcového infarktu. Tento typ bolesti, ak nie je zmiernený použitím nitroglycerínových liekov, vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

Bolesť čeľuste a chrbta, aj keď menej často spojená so srdcom, môže byť tiež varovným signálom srdcového infarktu, najmä u žien.

Vždy si pamätajte, že včasná diagnostika a vhodná reakcia môžu zachrániť životy a poskytnúť lepšiu kvalitu života.

Prevencia zdravia srdca

Pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava (bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé tuky), dobrý spánok, vyhýbanie sa stimulantom a vhodné zvládanie stresu sú základom prevencie zdravia srdca.

Je tiež dôležité pravidelne sledovať krvný tlak, hladinu cholesterolu a glukózy.

Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*