Dar z nebies! Znižuje teplotu, lieči kŕče, žalúdok, pečeň, neurózy, stres a časté závraty… (RECEPT)

Táto bylinka je skutočný dar z nebies! (RECEPT)

Nie každý vie, že lipový kvet, ktorý je veľmi obľúbený ako spoľahlivý liek na prechladnutie, je tiež schopný liečiť nervové ochorenia. Všetko závisí na metódach prípravy tohto liečivého nápoja.

Kvet lipy sa zberá začiatkom kvitnutia (jún – júl), skôr než sa začnú tvoriť guľovité plody. Lipový čaj dokonale znižuje teplotu, pôsobí ako mierne analgetikum (proti bolestiam), diuretikum a podporuje  potenie. Oficiálna medicína odporúča použiť lipové kvety zaliate horúcou vodou, čo vyvoláva potenie a to je liek na prechladnutie. Vyplachujú sa odvarom aj ústa a hrdlo. V homeopatii sa používa aj Lipová tinktúra pri nadúvaní a poruchách gastrointestinálneho traktu.

Silný vývar z lipy

  • 5 lyžicou nasekaných lipových kvetov
  • 0,5 litra vody

Lipové kvety s vodou varíme na miernom ohni po dobu 30 minút – pomáha pri neurózach, silnom nervovom zrútení, častom mdlobe, kŕčoch.

Alkoholová tinktúra z lipových kvetov

  • sušené lipové kvety
  • vodka
  • nádoba

Naplňte nádobu sušenými kvetmi, nalejte vodku až po samý okraj a nechajte vylúhovať 2 až 3 týždne. Potom odstráňte kvety a výluh skladujte na chladnom a tmavom mieste. Užívajte čajovú lyžičku trikrát denne.

Domáci sirup z lipových kvetov

Čerstvo natrhané lipové kvety (asi 4 hrste) opláchnite a zalejte 1 litrom horúcej vody. Nechajte ich aspoň cez noc lúhovať, aby pustili liečivé látky. Na druhý deň preceďte cez sitko alebo látku a výluh dajte do hrnca. Pridajte 1kg trstinového cukru, lyžičku kyseliny citrónovej a zohrievajte. Postupne pridajte aj 6 klinčekov a kúsok škorice, ktoré však po desiatich minútach vyberiete. Zmes varte, až kým nezhustne.

Sirup nalejte do čistých fliaš a dobre uzavrite. Otočte ich hore dnom a nechajte na kuchynskej linke vychladnúť prikryté dekou. Potom fľaše skladujte na tmavom a chladnom mieste.

Bolesť hrdla a zápaly

Lipové kvety sa často pridávajú do čajových zmesí na liečbu rôznych chorôb, najmä chorôb žalúdka, pečene, čriev a obličiek, nehovoriac o prechladnutí.

Zmiešajte lipové kvety, harmanček, dubovou kôru odobraté v rovnakých častiach. 1 polievkovú čajovej zmesy zalejte vriacou vodou (250 ml) a varte na miernom ohrni 5 minút. Kloktajte 3 krát denne.

Bol tento článok užitočný? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*