Gynekológ dal konečne odpoveď na to, či sa ženy môžu počas menštruácie kúpať v mori. TOTO JE DOBRÉ VEDIEŤ!

Gynekológ radí! Môžu sa ženy počas menštruácie kúpať v mori? Toto je dobré vedieť…

Keď vás počas dovolenky zasiahne cyklus, ženám sa do myšlienok vkráda smútok a strach z kúpania. Samotné kúpanie však nie je problém, ak má more príjemnú teplotu a dodržujú sa určité pravidlá.

„Cievy sú počas cyklu viac rozšírené a žena je náchylná na akúkoľvek infekciu, preto by som kúpanie v bazénoch a stojatých vodách vôbec neodporúčal. More je iný príbeh, ale opäť by ste sa mali vyhýbať kúpaniu v dňoch, keď je krvácanie najintenzívnejšie. Keď menštruačné krvácanie ustúpi, môžete sa voľne kúpať v mori, samozrejme, ak voda nie je príliš studená, a pred vstupom do vody si nasadiť tampón a po výstupe ho vymeniť,“ hovorí pre magazín Žena gynekologička Mima Fazlagić.

Po kúpaní si tampón vymeňte

Tampón by ste si mali vymeniť ihneď po tom, ako vyjdete z mora spolu s plavkami, samozrejme dbajte na hygienu rúk. Ženy s extrémne silnou menštruáciou a silnými zrazeninami by sa mali poradiť so svojím gynekológom, ktorý pozná ich gynekologický nález, ale ak sú podmienky na výmenu plaviek, tampónov a vložiek počas dňa, v období, keď menštruačné krvácanie trochu ustúpi (4., 5. a 6. deň) neexistujú dôvody, prečo sa počas dovolenky neokúpať.

Vplyv slnka

Slnenie ovplyvňuje zvýšené menštruačné krvácanie a prácu hormónov, preto musíte byť pri vystavovaní sa slnečným lúčom mimoriadne opatrní. Slnečné lúče tiež nepriaznivo pôsobia na pokožku, preto sú nevyhnutné ochranné faktory, čiapky na hlavu a dodržiavanie pravidla nevystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu počas poludnia.

Prečo na letnej dovolenke často chýba menštruácia?

Veľmi často zmena denného rytmu ovplyvňuje prácu hormónov, čo môže priamo ovplyvniť dĺžku menštruačného cyklu a najčastejšie sa to deje pri prechode na novú sezónu. Taktiež zmena denného rytmu a uvoľnenie stresových faktorov môže viesť k zmene dĺžky menštruačného cyklu.

Vynechajte kofeín, čokoládu a mlieko

Vystavenie sa veľkému množstvu denného svetla môže zmierniť príznaky PMS, rovnako ako vylúčenie kofeínu, sýtených nápojov, čokolády, používanie čo najmenšieho množstva mliečnych výrobkov (zmrzlina, syry, mlieko, ktoré možno nahradiť ryžovým alebo sójovým mliekom).

Denný príjem multivitamínových prípravkov

Počas blížiacej sa menštruácie zaveďte 500 mg vápnika, 100 – 150 mg horčíka, 50 mg vitamínu E denne a omega 3 mastné kyseliny či už prípravkami alebo konzumáciou rybieho tuku, ktoré môžu zmierniť prejavy PMS.

Boli tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*