Lekári sa zhodli: Toto je vitamín, ktorý vám pomôže predĺžiť život!

Žiaľ, momentálne neexistuje žiadny zázračný liek, ktorý by dokázal zvrátiť starnutie, no existuje veľa vecí, ktorými sa môžeme pokúsiť pomôcť spomaliť tento proces. Výhody napríklad dôsledného cvičenia a zdravej stravy sú nepopierateľné.

Ale ak existuje jedna kapsula, o ktorej sa dá povedať, že skrýva tajomstvo dlhého života, všetci odborníci sa zhodujú, že je to vitamín  D.

Expert na imunitu Dr. Anthony Fauci, výskumník proti starnutiu João Pedro de Magalhães a miliardár investor Christian Angermayer napríklad  tvrdia, že vitamín D užívajú  pravidelne.

Podľa Angermayera je to jedna z osvedčených vecí, ktoré môžu ľudia urobiť v boji proti starnutiu. Opiera sa o to, že vitamín D môže priaznivo pôsobiť na imunitný systém a môže prispieť k zníženiu rizika rakoviny.

Vitamín D pomáha vstrebávaniu vápnika, čo znižuje zápaly v tele.

Vitamín D pomáha črevnému systému absorbovať vápnik z potravy, takže kosti zostávajú zdravé a silné. Ak sa z prijímanej potravy nevstrebe dostatok vápnika, telo si potrebné množstvo vezme z vápnika uloženého v kostiach.

Štúdie neustále ukazujú, že starší ľudia, ktorí užívajú doplnky vitamínu D (medzi 400 a 800 IU denne), majú výrazne menšie riziko zlomenín kostí.

Vitamín D je tiež známy tým, že pomáha predchádzať svalovým kŕčom, znižuje zápal a zlepšuje funkciu imunitného systému.

Deti a dospelí do 69 rokov majú prakticky rovnaké odporúčané množstvo vitamínu D – 600 IU.

Podľa doktora Johna Bilezikiana, endokrinológa z Columbia University Medical Center, väčšina ľudí nepotrebuje doplnky vitamínu D počas letných mesiacov a asi 15 až 20 minút slnenia  sa denne môže stačiť.

Vitamín D obsahujú aj mastné ryby ako losos alebo tuniak, ale aj hovädzie mäso, mlieko a vaječné žĺtky.

Niektorí ľudia však môžu potrebovať doplnkový vitamín D po celý rok: tí, ktorí pravidelne netrávia čas na slnku, nejedia dostatok potravín bohatých na vitamín D, starší  a ľudia s tmavšou pokožkou.

Odborníci odporúčajú vo veku nad 70 rokov zvýšiť denný príjem vitamínu D na 800 IU.

Zároveň by ste to nemali preháňať. Príliš veľa vitamínu D môže viesť k hromadeniu vápnika v obličkách, srdci, krvi a pľúcach, čo môže byť mimoriadne nebezpečné.

Podľa National Institutes of Health je bezpečná horná hranica 4 000 IU za deň.

Boli tieto informácie pre vás užitočné! Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*