DÔLEŽITÉ! Ako si pomôcť pri infarkte, keď ste sami doma a nikto nie je na blízku?

Toto vám môže zachrániť život pri infarkte…

Často sa stáva, že infarkt postihne ľudí práve v čase úplnej osamelosti a v čase, keď im nemá kto pomôcť. Ak zrazu cítite, že vaše srdce nie je v poriadku a ste na pokraji mdloby – máte len niekoľko sekúnd, kým stratíte vedomie.

Ako rozpoznať príznaky infarktu?

Budete pociťovať dýchavičnosť, bolesť alebo tlak v prsníkoch a bolesť v krku. Prestaňte si myslieť, že sa doveziete do nemocnice sami. Za pár sekúnd totiž môžete stratiť vedomie. Nesnažte sa utekať do nemocnice bez ohľadu na to, ako blízko je. Volajte okamžite 112 a popíšte, aké príznaky máte a kde sa nachádzate.

Prvá pomoc doma

Ak vám srdce začne biť nepravidelne, vedzte, že za pár minút stratíte vedomie a potom si už nepomôžete. Čo robiť? Jeden zo spôsobov ako si pomôcť je silno si buchnúť po hrudi, tak silno, ako je to možné. Je to veľmi účinné, kým príde pomoc.

Hlavne nepanikárte, ale začnite ešte k tomu opakovane kašľať a veľmi silno. Zhlboka dýchajte a kašlite, až sa vám začne tvoriť hlien. Nádych a hneď kašeľ, bez prestávky, až kým srdce nezačne biť normálne. Hlboký nádych dostane kyslík do pľúc a pohyby pri kašľaní stlačia srdce a umožnia cirkuláciu krvi. Toto je spôsob, ako ho dostať do normálneho rytmu, kým príde pomoc.

Pomôže aspirín?

Vezmite si aspirín hneď pri prvom náznaku infarktu. Aspirín pomáha prekrveniu a znižuje zrážanlivosti krvi. Pričom si však treba dávať pozor, či nie ste alergický na účinnú látku tohto lieku!

Dôležitá je prevencia

Spomínanému život ohrozujúcemu stavu sa dá predísť najmä zanechaním fajčenia, vyhýbaniu sa zafajčeným miestnostiam, pravidelným cvičením, obmedzením alkoholu, pravidelným meraním krvného tlaku, cholesterolu, ale aj cukru v krvi.

Zdieľajte tieto dôležité informácie aj so svojimi priateľmi! Možno tým niekomu zachránite život…

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*