Najväčší nepriateľ parazitov. Takto sa ich zbavíte navždy!

Nakaziť sa ascarisom (škrkavka) nie je ťažké. Stačí jesť nie dôkladne umytú zeleninu alebo ovocie. Hoci antiparazitiká sú stále základom liečby askariózy, domáce prostriedky výrazne zvyšujú účinnosť terapie. Tu sú najúčinnejšie prírodné metódy odčervovania organizmu.

1. Ako rozpoznať infekciu askariózou?

Ascarióza je parazitárne ochorenie spôsobené ľudskou škrkavkou – je jedným z najbežnejších gastrointestinálnych červov na svete. K infekcii dochádza požitím vajíčok obsahujúcich invazívnu formu larvy. Ochorenie môže prebiehať asymptomaticky, môžu sa objaviť aj bolesti brucha, nadúvanie či zápcha. Niekedy sú príznaky menej charakteristické – kašeľ,  alergické reakcie, slabosť, závrat alebo dýchavičnosť.

Základným vyšetrením pri diagnostike askariózy je vyšetrenie stolice a krvné testy. V určitých situáciách môžu byť škrkavky vizualizované aj pri zobrazovacích testoch, napríklad ultrazvukom.

2. Efektívne odčervovanie

Neliečená askarióza môže spôsobiť  podviživu a nedostatok živín. Po diagnostikovaní ochorenia je preto potrebné nasadiť farmakologickú liečbu . Iba terapia pod dohľadom lekára je schopná úplne odstrániť parazity z tela a zabrániť opätovnej kolonizácii. Účinky terapie sú zvyčajne kontrolované po dvoch až štyroch týždňoch.

Farmakologickú liečbu však možno podporiť aj prírodnými metódami, ako sú bylinkové čaje . Medzi najúčinnejšie patria nálevy z tymianu, tansy, tymianu, feniklu, paliny, šalvie, čiernej rasce, klinčekov a mäty. Ich užívanie sa však oplatí konzultovať s lekárom.

Dôležitú úlohu pri infekcii zohráva aj strava. Najväčším nepriateľom parazitov sú kvasené potraviny a fermentované mliečne výrobky šťava z kyslej kapusty , nakladané uhorky, kefír). Odporúča sa tiež jesť cesnak, cibuľu, cviklu alebo  tekvicové semienka.

Strava by mala obsahovať aj správne množstvo bielkovín a vlákniny.  Vláknina stimuluje peristaltiku čriev, čím urýchľuje vylučovanie parazitov a toxínov z tela.

Je tiež potrebné pripomenúť, že cukor živí parazity . Preto sa odporúča obmedziť konzumáciu jednoduchých cukrov, ktoré sú obsiahnuté nielen v  sladkostiach, ale aj v bielom chlebe či pečive.

3. Ako sa vyhnúť infekcii ascaridmi?

Pri prevencii infekcie ľudskými škrkavkami sú kľúčové:

  • každodenná osobná hygiena,
  • umývanie rúk pred jedlom, po dotyku so zemou, po použití toalety,
  • umývanie zeleniny a ovocia,
  • používanie rukavíc pri práci na záhrade,
  • dávajte pozor, aby sa deti nehrali na špinavom pieskovisku.

 Zdieľajte tieto rady aj s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*