Osvedčený recept, ktorý zaberá na ustupujúce ďasná. Takto si zachránite zuby!

Ako zachrániť ustupujúce ďasná? Toto je jediný osvedčený recept…

V súvislosti s ústnou dutinou sa hovorí výhradne len o zuboch. Nutné ale povedať, že to nie je iba chrup, ktorý by mal byť dostatočne zdravý. Nemožno zabúdať tiež na to, že je vhodné myslieť aj na zdravie ďasien. Tie niekedy môžu až nepríjemne bolieť a prinášať ďalšie zdravotné komplikácie. Veľkým problémom sú v dnešnej dobe takzvané ustupujúce ďasná.

Čo spôsobuje ustupujúce ďasná:

• Príliš drsné čistenie zubov po dlhú dobu

• Nesprávne čistenie zubov/ vytvára zubný plak

• Fajčenie, zlá životospráva (jednostranné stravovanie, drastické diéty…)

• Hormonálne zmeny (napríklad menopauza)

• Rodinná anamnéza

• Ste diabetik

Toto sú ďalšie prírodné spôsoby, ako liečiť ustupujúce ďasná:

1. Vyplachovanie morskou soľou

Obyčajné vyplachovanie ústnej dutiny vlažnou vodou, do ktorej primiešame soľ, je jednou z najjednoduchších metód ako možno spomaliť ustupovanie ďasien, zmierniť bolesť a tlmiť zápaly ďasien.

V pohári teplej vody rozmiešajme malé množstvo morskej soli. Týmto roztokom si potom preplachujeme ústa približne 15 sekúnd a nakoniec ho vypľujeme.

Najlepšie výsledky dosiahneme, keď budeme túto procedúru vykonávať 2 až 3krát denne.

2. Vyplachovanie sezamovým olejom

Táto metóda má svoj pôvod v ajurvédskej medicíne a je tiež známa ako „oil pulling“ („vyplachovanie olejom“).

Vyplachovanie ústnej dutiny sezamovým olejom má naozaj mimoriadne účinky a to najmä vďaka silným protizápalovým a antibakteriálnym účinkom sezamového oleja.

Na vypláchnutie nám bude postačovať jedna polievková lyžica sezamového oleja. Toto množstvo oleja si v ústach prehadzujeme z jednej strany na druhú približne 15 minút, alebo dovtedy kým olej úplne nezredne.

Olej nakoniec vypľujeme a ústa si vypláchneme čistou vodou. Procedúru vykonávame raz za deň po dobu jedného mesiaca.

3. Kamilkový čaj

Rumanček kamilkový je dobre známy najmä pre svoje nezanedbateľné antiseptické účinky. Osvedčil sa najmä v boji proti zápalom, ktoré sú častým sprievodným javom ustupujúcich či inak chorých ďasien.

Na prípravu roztoku použijeme 2 až 3 čajové lyžičky kamilkového čaju. Zalejeme vriacou vodou, necháme lúhovať približne 10 minút, precedíme a necháme vychladnúť.

Čaj potom používame na vypláchnutie úst trikrát denne počas ľubovoľne dlhého obdobia, minimálne však dovtedy, kým sa nedostavia jeho priaznivé účinky.

4. Čajovníkový (tea tree) olej

Podobne ako aj ostatné liečivá opísané v tomto článku, čajovníkový olej sa môže popýšiť neobyčajnými antibiotickými a protizápalovými vlastnosťami.

Výskumom, ktorý prebehol v Austrálii v roku 2008 sa potvrdilo, že pravidelné používanie čajovníkového oleja lieči krvácanie ďasien a gingivitídu (zápal ďasien).

Na zubnú kefku nakvapkajme 1 až 2 kvapky čajovníkového oleja. Môžeme ho tiež primiešať do zubnej pasty. To je celé!

Týmto esenciálnym olejom si potom čistíme zuby dvakrát denne po dobu niekoľkých týždňov.

5. Kokosový olej

Keď už rozprávame o olejoch, nemožno nespomenúť aj ďalšie veľmi účinné liečivo – kokosový olej. A v prípade liečby chorôb ďasien sa veľmi osvedčil!

Zmes pripravená z kokosového oleja a sódy bikarbóny veľmi účinne odstraňuje z našich úst kyseliny, ktoré sú živnou pôdou pre nežiaduce baktérie.

Zmes si pripravíme celkom jednoducho – z kokosového oleja aj sódy bikarbóny potrebujeme po 2 polievkové lyžice, ktoré potom zmiešame dokopy.

Túto zmes potom používame namiesto bežnej zubnej pasty 1 až 2krát do týždňa pokiaľ sa problémy s ďasnami nezmiernia.

6. Myrhová tinktúra

Myrha ako liek pre choroby ústnej dutiny sa takmer vôbec nespomína, čo je škoda vzhľadom na to, že je známa svojimi liečivými účinkami najmä pokiaľ ide o problémy s ďasnami.

Do pohára vlažnej vody nakvapkáme 10 až 12 kvapiek myrhovej tinktúry. Tento roztok potom používame ako ústnu vodu po každom umytí zubov.

7. Brusnicová šťava

Brusnicová šťava má veľmi vysoký obsah vitamínu C, vďaka čomu ho pri liečbe ústnej dutiny možno považovať za liek s mimoriadnymi antioxidačnými účinkami.

Brusnicová šťava sa ukázala byť účinná konkrétne pri liečbe ustupujúcich ďasien a infekcií ústnej dutiny.

Viacero výskumov tiež opakovane potvrdilo, že nízky príjem vitamínu C súvisí s vyšším rizikom vzniku periodontálnych chorôb.

Návod je jednoduchý – denne stačí vypiť 1 dcl brusnicovej šťavy. Toto množstvo stačí na to, aby zabránilo baktériám usádzať sa v ústach a vytvárať na zuboch stvrdnutý povlak.

Medzi ďalšie potraviny, ktoré sú vynikajúcim zdrojom „Céčka“ patria pomaranče, grapefruit, citróny, jahody, papája, brokolica a červené korenie.

8. Zelený čaj

Je známy pre svoj obsah látok, ktoré spomaľujú proces starnutia. Okrem toho japonskí vedci tiež zistili, že zelený čaj zlepšuje zdravie zubov a ďasien.

Jeden z výskumov, ktorý bol uverejnený v Žurnále parodontológie (Journal of Periodontology) potvrdil, že pitie zeleného čaju každý deň vedie k zmenšeniu hĺbky parodontálnych vačkov, prispieva k lepšiemu upnutiu ďasien o zuby a zabraňuje krvácaniu ďasien.

A platí tu priama úmera – čím viac šálok zeleného čaju vypijeme, tým lepšie.

Z pohľadu zdravia našich ďasien môžeme zelený čaj a brusnicovú šťavu považovať za tie najlepšie nápoje, ktoré si môžeme dopriať.

Žurnále parodontológie a zubných implantátov (Journal of Periodontal Implant Science) sa ukázalo, že užívanie Septilinu ako výživového doplnku sa už po troch týždňoch odzrkadlilo v lepších výsledkoch pri liečbe periodontálnych ochorení.

9. Čistenie zubnou niťou

Doteraz sme v článku spomínali najmä rôzne zmesi, zlúčeniny, ústne vody či oleje.

Čistenie zubnou niťou síce nepatrí do žiadnej z uvedených kategórií, no používanie zubnej nite vyrobenej z prírodných materiálov je v boji proti baktériám a povlaku v ústnej dutine takmer rovnako účinné ako metóda „oil pulling“ („vyťahovanie olejom“).

Zubnú niť však netreba používať každý deň. Úplne postačuje používať ju 2 krát, najviac 3 krát za týždeň.

V kombinácii s dodržiavaním dobrej ústnej hygieny by to malo plne postačovať na zastavenie ustupovania ďasien.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*