Pohár vody vypitý pred spaním má výrazný vplyv na srdce a obehový systém – dokonca nás môže ochrániť pred infarktom.

Pre telo je dôležité nielen množstvo vypitej vody, ale aj denná či nočná doba. Jeden pohár vody vypitý pred spaním má výrazný vplyv na srdce a obehový systém – dokonca nás môže ochrániť pred infarktom.

1. Prečo je dôležité piť vodu?

Voda je potrebná pre správne fungovanie tela. Pre ľudské telo, ktoré tvorí asi 70 percent  vody, je nevyhnutná na prežitie a je základom pyramídy zdravej výživy. Vyživuje, okysličuje bunky tela, reguluje množstvo metabolických procesov .

Napriek tomu ju často zabúdame piť, mylne sa domnievame, že stratu tekutín z tela bude dokazovať smäd, ktorý je signálom, že je čas siahnuť po vode.

Medzitým je dôležité vypestovať si návyk na pitnú vodu – záleží na tom, ako vodu pijeme, ako aj kedy.

2. Koľko a kedy piť?

Pretože naše telo stráca vodu každú minútu , musíme tento nedostatok doplniť – močom stratíme až 1,5 l vody a 400 ml cez kožu alebo pľúca . Vôbec to nie je málo.

Dlhé roky panoval názor, že by ste mali  vypiť aspoň 1,5 litra vody denne a v poslednej dobe sa stalo populárnym piť vodu v množstve až 3 litre denne. V skutočnosti to, koľko vody vypijeme, závisí od mnohých faktorov. Patrí medzi ne fyzická aktivita alebo životný štýl, vek, hmotnosť a dokonca aj pohlavie či stravovacie návyky.

Aj keď sa predpokladá, že potrebujeme 30 ml vody na 1 kg hmotnosti, väčšiu potrebu majú športovci alebo fyzicky pracujúci ľudia, ale aj tehotné ženy. Potreba vody v tele sa mení s vekom a dokonca aj s ročnými obdobiami alebo dennou dobou.

3. Pohár vody pred spaním

Hovorí sa, že sa oplatí začať deň pohárom vody, pretože aktivuje metabolické procesy, odstraňuje toxíny nahromadené v noci a nakoniec povzbudí lepšie ako káva. No nielen ráno sa oplatí siahnuť po pohári vody – rovnako dôležitý je pohár vody pred spaním.

Pravidelné pitie malého množstva vody pred spaním môže dokonca chrániť pred infarktom a podporuje celý obehový systém .

Pôsobením gravitačnej sily sa v našom tele počas dňa hromadí voda v nohách – preto sa niektorí ľudia najčastejšie poobede či večer sťažujú na opuchnuté členky. Ísť večer do postele znamená zmeniť polohu na vodorovnú, v ktorej sú nohy na rovnakej úrovni ako obličky. Vďaka tomu môže začať proces odstraňovania vody spolu s toxínmi nahromadenými v tele.

Keď je však tejto vody v tele príliš málo, pretože sa nedopĺňa pred spaním, potom môže tlak klesnúť a zmenšujúci sa objem krvi spôsobí, že srdce bude pracovať rýchlejšie a tvrdšie .

Nedostatočná hydratácia ovplyvňuje aj koncentráciu  elektrolytov , čo následne zhoršuje funkciu svalov. Účinky toho pociťujeme najmä vtedy, keď nás z nočného spánku prebúdzajú silné kŕče.

Zdieľajte túto radu aj s priateľmi!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*