Prvé príznaky sklerózy sú veľmi dobre maskované. Nie je to pamäť, ktorá na začiatku „zlyháva“!

Prvé príznaky sklerózy sú dobre maskované… Nepodceňujte ich!

Skleróza sa najčastejšie spája so staršími ľuďmi, ktorí majú v dôsledku veku a mnohých iných ochorení problémy s pamäťou. Pravdou však je, že tendencia sklerózy u mladšej generácie narastá. Ako pri iných ochoreniach súvisiacich s obehovým systémom, aj skleróza sa vyvíja pomaly a nenápadne. Okrem epizód „zábudlivosti“ ju možno rozpoznať podľa iných príznakov. Aké sú prvé príznaky sklerózy a ako sa tento stav lieči?

Prvé príznaky sklerózy sú dobre maskované. Nie je to pamäť, ktorá na začiatku „zlyháva“.

  • Skleróza je závažné chronické ochorenie, ktoré je výsledkom prekážok prekrvenia mozgu, ktoré je spôsobené ukladaním cholesterolu a vápnika v stenách tepien (ateroskleróza).
  • Ide o nebezpečný stav, ktorý sa často vyskytuje súčasne s ischemickou chorobou srdca a niekedy aj s latentnou cukrovkou.
  • Prvé príznaky, ako je únava, nespavosť a problémy so zapamätaním si určitých slov alebo udalostí, sú celkom nenápadné, takže ich možno ľahko podceniť.
  • Liečba sklerózy sa zameriava na spomalenie progresie ochorenia. Lieky, zmeny v dennej výžive a tzv. tréning pamäti.

Nie je nezvyčajné počuť od starších ľudí príslovie, že „skleróza nebolí“. Tieto slová sa vyslovujú, keď starší zabudnú, čo chceli povedať, alebo majú problémy s pamäťou pri pomenovaní konkrétnych javov alebo predmetov. Hoci nespôsobuje bolesť, nie je to bohužiaľ príjemný stav. Ide o chronické ochorenie, ktorého symptómy sú s vekom čoraz závažnejšie.
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, príznaky sklerózy nezahŕňajú len kognitívne problémy. Menia sa so štádiom ochorenia, sťažujú fungovanie a ovplyvňujú samostatnosť pacienta.

Čo je skleróza?

Príčiny a frekvencia ochorenia

Skleróza, nazývaná aj  ateroskleróza, je mnoho príznakové ochorenie, ktorého etiológia ešte nie je jasne definovaná. Najčastejšie uvádzanou príčinou je ukladanie cholesterolu v tepnách, čo vedie k ateroskleróze v mozgu.
V dôsledku zúženia krvných ciev nie je mozog zásobovaný primeraným množstvom krvi, a teda živinami  a kyslíkom.  V dôsledku toho sa vyskytujú kognitívne a duševné problémy a  poruchy pamäti.

Štatistiky ukazujú, že ateroskleróza je ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje ľudí starších ako 60 rokov. To však neznamená, že problém sa netýka aj mladšej generácie.

Je však na mieste pripomenúť, že prvé príznaky sklerózy sa s pribúdajúcim vekom zhoršujú, takže u mladých ľudí ich môže bagatelizovať alebo ospravedlňovať rýchly životný štýl a únava. Uvádza sa tiež, že muži trpia sklerózou častejšie ako ženy.

Prvé príznaky sklerózy – nepodceňujte ich!

V dôsledku zhoršeného prietoku krvi do mozgu sa u pacienta objavia prvé príznaky sklerózy.

V počiatočnom štádiu ochorenia, známeho ako neurastenický syndróm, nastupujú tieto príznaky: podráždenosť, zvýšená únava, ťažkosti s koncentráciou a zmeny nálad.

Vtedy človek pociťuje prvé problémy s pamäťou, najčastejšie ohľadom udalostí, ktoré sa odohrali v nedávnej minulosti.

Medzi prvé príznaky sklerózy patrí nespavosť, v dôsledku čoho sa výrazne znižuje výkonnosť organizmu, čo ovplyvňuje aj náladu – človek sa stáva podráždeným, náladovým  až zlomyseľným.

Druhý stupeň sklerózy, nazývaný  demencia  alebo stupor, je spojený s výrazným obmedzením prietoku krvi do mozgu. Človek potom trpí vážnymi problémami s pamäťou, ktoré majú podobu porúch reči typu afázia. To znamená, že pacient zabúda výrazy a slová, ktoré donedávna dennodenne používal.

Ďalším príznakom sklerózy je zmena charakteru – modifikácia sa týka ľahkej premenlivosti emocionálnych stavov (od emócií po výbuchy hnevu, niekedy až agresie), ako aj sebecké správanie a nedostatok kritiky. Ďalším charakteristickým príznakom v tomto štádiu je zvýšenie chuti do jedla.

V priebehu času sa tieto neurologické príznaky aterosklerózy mozgu stávajú závažnejšími, dokonca pripomínajú Alzheimerovu chorobu. Osoba, ktorá bojuje so sklerózou, pociťuje príznaky motorickej apraxie, teda schopnosti vykonávať presné pohyby. Narastajú aj problémy s koordináciou. Pacient často pociťuje parézu a stuhnutosť končatín, ako aj prejavy parkinsonizmu, ako je pokojový tremor.

Dá sa skleróze nejakým spôsobom predchádzať? Prevencia

Na zníženie rizika vzniku ochorenia je potrebné zmeniť návyky na zdravšie a racionálne. Fajčenie a časté pitie alkoholických nápojov sa neodporúča. Otázka výživy je navyše veľmi dôležitá a mala by obmedziť spotrebu produktov bohatých na tuky, ako sú rýchle občerstvenie a tučné mäso. Do jedálnička sa oplatí zaradiť zeleninu a ovocie bohaté na vlákninu.

Netreba zabúdať ani na fyzickú aktivitu a pohyb, ako aj duševnú námahu, známu ako tréning mozgu. Oplatí sa venovať nejaký čas lúšteniu krížoviek, sudoku, rébusov, hľadaniu rozdielov alebo hraniu rôznych hier, ktoré precvičujú vnímavosť.

Aby ste sa vyhli ochoreniu, odporúča sa pravidelne merať krvný tlak a hladinu glukózy.  Veľmi často sa skleróza vyskytuje súčasne s hypertenziou a latentným diabetom.  Ak testy preukážu nejaké abnormality, mali by ste čo najskôr navštíviť špecialistu a podstúpiť vhodnú liečbu.

Liečba sklerózy

Skleróza je nevyliečiteľné, progresívne ochorenie, preto sa jej liečba zameriava na spomalenie jej progresie a oddialenie čoraz nepríjemnejších symptómov.

Po konzultácii s lekárom sa odporúča užívať lieky proti cholesterolu, ako aj látky zlepšujúce metabolizmus mozgu. Niekedy sa podávajú aj psychiatrické lieky.

Boli tieto informácie pre vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*