Stačí len dúšok alkoholu. Môže to byť skorý príznak nebezpečnej rakoviny!

Jedným z menej známych, ale potenciálne významných príznakov rakoviny je intolerancia alkoholu. Výskum naznačuje, že môže ísť o poplašný signál naznačujúci Hodgkinov lymfóm, nebezpečnú rakovinu  lymfatického systému.

1. Alkoholová intolerancia: čo to je?

Alkoholová intolerancia je stav, pri ktorom telo nedokáže správne metabolizovať alkohol, čo vedie k množstvu nepríjemných ochorení. Podľa Mayo Clinic môžu príznaky zahŕňať sčervenanie tváre, nízky krvný tlak, nevoľnosť, vracanie, hnačku, výtok z nosa, upchatý nos, žihľavku na koži  a zhoršenie symptómov u astmatikov.

V kontexte onkológie môže byť intolerancia alkoholu spojená s jedným konkrétnym typom rakoviny – Hodgkinovým lymfómom.

2. Vzťah medzi intoleranciou alkoholu a Hodgkinovým lymfómom.

Záujem o účinky rakoviny na toleranciu alkoholu sa dostal do popredia vďaka práci Dr. Thurstan Brewin z Kráľovskej akadémie rádiológov. Jeho výskum ukázal, že intolerancia alkoholu je medzi pacientmi s rakovinou oveľa bežnejšia, ako sa doteraz predpokladalo. Zo 155 pacientov s diagnózou rôznych druhov rakoviny až 79 ľudí hlásilo bolesť po požití alkoholu. V prípade Hodgkinovho lymfómu je bolesť, ktorá sa objaví po jednom alebo dvoch dúškoch alkoholu, jedným z najcharakteristickejších symptómov.

,,Mnohí pacienti používali slová ako ‚strašný‘, ‚násilný‘ a ‚mučivý‘. Objavili sa aj opisy bolesti, ktorá bola zvláštna alebo ťažká a mala vlastnosti, ktoré sa nepodobajú žiadnej bolesti, ktorú predtým zažil,“ píše Dr. Brewin vo svojom príspevku.

3. Hodgkinov lymfóm: príznaky a rizikové faktory

Hodgkinov lymfóm, je rakovina pochádzajúca z B lymfocytov. Je to jeden z najčastejšie diagnostikovaných nádorov u mladých dospelých.

Príznaky Hodgkinovho lymfómu môžu zahŕňať:

  • tvrdá, ale nebolestivá lymfatická uzlina na krku alebo v supraklavikulárnej oblasti
  • vysoká horúčka
  • nočné potenie
  • strata váhy
  • nevysvetliteľné krvácanie, ako je hematúria, krv v spúte alebo krvácanie medzi menštruáciami.

Napriek týmto charakteristickým príznakom nie je diagnostika Hodgkinovho lymfómu jednoduchá a vyžaduje si podrobné testy. V Európe je  diagnostikovaná u 2-3 ľudí na 100 000 obyvateľov, častejšie u mužov. Väčšina prípadov sa vyskytuje v dvoch vekových skupinách: 25-35 rokov a 50-55 rokov.

4. Diagnostika a prognóza

Hodgkinov lymfóm patrí medzi nádorové ochorenia s relatívne dobrou prognózou, najmä pri včasnej diagnostike. Za posledných desať rokov sa miera vyliečenia výrazne zlepšila. V súčasnosti, ak je ochorenie diagnostikované včas, je možné dosiahnuť remisiu až v 90 % prípadov. V štádiách III a IV ochorenia približne 80 percent pacienti prežívajú 5 rokov a v prípade štádia IV asi 50 % pacientov.

Bohužiaľ, napriek pokroku v liečbe nie sú presné príčiny Hodgkinovho lymfómu úplne známe. Medzi potenciálne rizikové faktory patrí dedičnosť, znížená imunita a infekcia HIV, vírusom Epstein-Barrovej alebo cytomegalovírusom.

Boli tieto informácie pre vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*