Začnite jesť týchto 26 potravín, ak si všimnete, že sa váš zrak zhoršuje.

26 potravín, ktoré pomáhajú zlepšiť zrak…

itamín A je životne dôležitý pre zdravý zrak a jeho optimalizované hladiny v tele zabraňujú suchým očiam, zápalom očí a slepote v noci.

Tento vitamín je tiež užitočný pri liečbe niekoľkých ďalších zdravotných problémov. Odporúčaný denný príjem tohto vitamínu pre dospelých je 5 000 IU.

Dnes budeme hovoriť o 26 potravinách bohatých na vitamín A, ktorých konzumácia vám pomôže zvýšiť jeho hladinu v tele a tým zlepšiť vaše videnie:

Paradajky.

Paradajky sú bohaté na vitamíny a minerály, majú aj s nízky obsah kalórií. Konkrétne jedna stredná paradajka dodáva telu 20% denného vitamínu A. Okrem toho sú paradajky vynikajúcim zdrojom vitamínu C a lykopénu.

Melón.

Melón  má vysoký obsah vitamínov a živín, ale nízky obsah tuku a kalórií. Iba jedna porcia melóna  poskytuje 120% odporúčaného denného množstva vitamínu A.

Hovädzia pečeň.

Hovädzia pečeň je bohatým zdrojom vitamínov C a A a je vynikajúcim liekom na anémiu. 100-gramová porcia hovädzej pečene obsahuje 300% dennej potreby vitamínu A.

Ľadový šalát.

Ľahký zelený ľadový šalát je plný vitamínov A a šálka ľadového šalátu obsahuje iba 10 kalórií, takže je to skvelé, zdravé a chutné jedlo, ktoré poskytne množstvo živín.

Broskyne, marhule aj sušené

Broskyne sú vysoko výživné ovocie a bohatý zdroj draslíka, železa, horčíka, vitamínu C, vápnika a fosforu. Okrem toho stredne veľká broskyňa obsahuje 10% priemerného denného  príjmu vitamínu A.

Sladké zemiaky.

Sladké zemiaky sú naplnené živinami a majú príjemnú chuť. Priemerný sladký zemiak poskytuje 438% priemerného príjmu vitamínu A počas dňa a obsahuje iba 103 kalórií.

Paprika.

Lahodná a všestranná červená paprika je plná vitamínov A, C a lykopénu.

Olej z tresčej pečene.

Olej z tresčej pečene sa môže konzumovať v dvoch formách, v tekutej aj kapsulovej forme, a je bohatý na vitamín D, vitamín A a omega-3 mastné kyseliny.

Morčacia pečeň.

Morčacia pečeň je bohatá na vitamíny a minerály. 100-gramová morčacia pečeň poskytuje 1507% odporúčaného denného príjmu vitamínu A.

Mango.

Tieto sladké, šťavnaté plody sú vysoko výživné a jeden plod poskytuje 36% denného odporúčaného množstva vitamínu A.

Špenát.

Špenát je neuveriteľne zdravé jedlo a bohatý zdroj vitamínu A, C, K, železa, vápnika a mangánu. Jedna šálka špenátu obsahuje 49% odporúčaného denného príjmu.

Okrúhlica  

Listová zelenina je bohatá na živiny, ale má nízky obsah kalórií. Okrúhlica je vynikajúcim zdrojom vitamínu A.

Ovsené vločky.

Mnohé zrná a mliečne výrobky sú bohaté na základné vitamíny, ako sú vitamíny A a D. Šálka ovsených vločiek poskytuje viac ako 29% dennej potreby tohto vitamínu.

Plnotučné mlieko.

Bohatá chuť a množstvo živín robia z plnotučného mlieka alebo odstredeného mlieka skvelú a zdravú alternatívu. Je obohatený o vitamíny D a A, bielkoviny, vápnik a horčík.

Mrkva.

Mrkva je bohatá na vitamín A a jedna stredne veľká  mrkva predstavuje viac ako 200% dennej potreby vitamínu A. Mrkva je tiež bohatá na vlákninu, horčík a vitamíny C, K a B.

Tekvica muškátová

Tekvica muškátová  je bohatý na beta-karotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A.  Je tiež bohatá na draslík, vlákninu a vitamín C.

Sušená bazalka.

100 g sušenej bazalky poskytuje 15% denného odporúčaného príjmu vitamínu A.

Paprika.

Paprika je obľúbeným korením v indickej, juhoamerickej a španielskej kuchyni a polievková lyžica je 69% odporúčaného denného množstva vitamínu A. Okrem toho je tiež bohatá na draslík, vápnik a vitamín C.

Púpava.

Púpava obsahuje antioxidanty, jód a vápnik, ako aj nízke kalórie. Okrem toho šálka týchto zelených obsahuje 100% odporúčanej dennej odporúčanej dávky vitamínu.

Kapusta.

Táto lahodná zelenina bohatá na živiny výrazne posilňuje zdravie a je dobrou voľbou na získanie odporúčaného množstva vitamínu A počas celého dňa.

Mletá sladká paprika.

Polievková lyžica červenej papriky poskytuje 42% odporúčaného denného množstva vitamínu A.

Hrach.

Jedna porcia hrášku (pol šálky) obsahuje 134% odporúčaného množstva vitamínu A a obsahuje iba 62 kalórií. Okrem toho má vysoký obsah vitamínov B, C a K.

Zdieľajte tento príspevok aj s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*