Čo jesť na zníženie rizika vzniku mozgových nádorov? Dôležité sú 3 produkty…

Čo jesť, aby ste sa znížili riziko vzniku nádoru na mozgu? Dôležité sú tri produkty.

Nádory mozgu predstavujú na Slovensku asi jedno percento zo všetkých onkologických ochorení, napriek tomu patria k najvážnejším. Aj keď sa však nádory na mozgu zachytia včas, majú stále zlú prognózu. Preto sa oplatí znížiť riziko ich výskytu nutričnou prevenciou.

1. K účinnej liečbe mozgových nádorov vedie dlhá cesta

Nádory mozgu, najmä tie vo forme multiformného glioblastómu, sú pre mnohých pacientov stále rozsudkom smrti – hoci vedci neustále pracujú na novších liečebných metódach. Niektoré z nich dokonca hlásia revolučné účinky (u pacienta z Veľkej Británie nádor úplne zmizol), no onkológovia svoje nadšenie chladia a zdôrazňujú, že v minulosti existovalo niekoľko vysoko účinných metód tohto typu a, žiaľ, žiadna z nich neprešla  dlhodobými testami bezpečnosti.

,,Prvotné účinky boli fantastické, prakticky každý nádor zmizol, no neskôr pacienti zomierali na tzv. skorú následnú reakciu a výskum bol v polovici zastavený. Pokus o použitie analogickej schémy pri anaplastických a multiformných gliómoch mozgu, ktorý v rokoch 1993-1995 uskutočnili výskumníci z Istanbulu, skončil podobným neúspechom „ – pripomenul onkológ Dr. Hubert Urbańczy.

Preto v súčasnosti najúčinnejšou metódou boja proti hrozbe mozgových nádorov zostáva prevencia, v ktorej (hoci to znie triviálne) zohráva najväčšiu úlohu strava a zdravý životný štýl s veľkým dôrazom na pravidelnú pohybovú aktivitu.

2. Diéta, ktorá chráni pred chorobami mozgu

Zdroje omega-3 mastných kyselín hrajú obrovskú úlohu v jedálnom lístku, ktorý chráni pred rakovinou a inými ochoreniami mozgu . Patria sem predovšetkým tučné ryby, ale aj avokádo a orechy.

Je tiež mimoriadne dôležité udržiavať si zdravú hmotnosť, pretože pri nadváhe a obezite sa zvyšuje riziko mozgových nádorov. Odporúča sa preto jesť viac zeleniny a ovocia a obmedziť tučné a sladké jedlá.

,,Neexistuje žiadny silný dôkaz, že by ste mali jesť jednu konkrétnu vec, aby ste sa vyhli rakovine mozgu. Všetko závisí od celkového dobrého a zdravého stravovania a udržiavania zdravej hmotnosti pre celkové zdravie,“ –  povedala doktorka Sara Meade, neurologička a klinická onkologička z Harborne Hospital v Birminghame.

Boli tieto informácie pre vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*