Pot, hlad, závrat: Príznaky, že váš cukor je nebezpečne nízky – neignorujte tento stav!

Ak sa vám to stáva často, mali by ste vyhľadať lekára…

Viete aké závažné môžu byť príznaky nízkej hladiny cukru v krvi? Čítajte a konajte skôr, ako sa objavia!

Rôzne zdravotné poruchy môžu viesť k zvýšenému poteniu a jedným z nich je pokles hladiny cukru v krvi.

Ak hladina klesne pod 70 mg/dl alebo 3,9 mmol/l, tento stav sa nazýva hypoglykémia. Mali by ste venovať pozornosť skorým príznakom nízkej hladiny cukru v krvi a okamžite reagovať. Najrýchlejšie ju zdvihnete, ak si dáte glukózu alebo vypijete sladkú ovocnú šťavu.

Hypoglykémia je problém, kedy hladina glukózy v krvi klesne pod normálne hodnoty. Zvyčajne sa s ňou stretávajú cukrovkári, no zriedkavo sa môže objaviť aj u tých ľudí, ktorí diabetes diagnostikovaný nemajú. Keďže sa jedná o závažný problém, je potrebné ihneď zasiahnuť.

Nediabetická hypoglykémia je stav, kedy má ľudské telo typické príznaky hypoglykémie, čiže nízkej koncentrácie cukru (glukózy) v krvi, ale pacient, ktorý ňou trpí, nemá zistenú cukrovku.  Medzi príznaky nízkej hladiny glukózy čiže cukor v krvi patrí: chvenie rúk, studený pot, nadmerná chuť do jedla, blednutie tváre, búchanie srdca, netypické správanie sa, ťažkosti sústrediť sa alebo…

Medzi závažné príčiny hypoglykémie patria ochorenia pečene, srdca, obličiek alebo niektoré ochorenia endokrinného systému.

Častou príčinou hypoglykémií u nediabetika bývajú rôzne nádorové ochorenia, zriedkavé nádory produkujúce inzulín tzv. inzulinómy, alebo nadmerné fyzické cvičenie. Niekedy môže byť prítomná v tehotenstve (aj v čase, kedy žena ešte nevie o tom, že je tehotná).

Ak existuje podozrenie, že pacient môže mať tieto príznaky, je dôležité navštíviť svojho praktického lekára a diabetológa, špecialistu v poruchách látkovej premeny. Podrobné zhodnotenie anamnézy a následné laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia odhalia prítomnosť nondiabetickej hypoglykémie.

Ak sa príznaky nízkeho cukru objavia len občas, najmä ak ste celý deň jedli málo alebo vôbec nič, nie je dôvod na obavy. Ale ak sa opakujú, povedzme raz týždenne, musíte sa poradiť s lekárom.

Po potvrdení sa následne začína diferenciálna diagnostika problému s perspektívou ďalšej liečby.

Liečba závisí od príčiny nondiabetickej hypoglykémie. Ak je napríklad príčinou nádor, je to onkologická liečba, ak sú to lieky, tak vysadenie uvedených liekov a podobne.

Základnou súčasťou liečby je úprava jedálnička. Pacient by mal:

  • jesť pravidelne, menšie porcie jedla počas dňa (5-6 krát denne, namiesto 3 hlavných jedál),
  • jesť vyváženú stravu,
  • vyhýbať sa jednostrannej potrave.

Boli tieto informácie pre vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*