Príznaky cukrovky, ktoré si môžete všimnúť na nohách. Neignorujte ich!

Cukrovka je chronické ochorenie, ktoré ovplyvňuje, ako vaše telo spracováva a využíva glukózu z potravy, ktorú jete. Vyskytuje sa vtedy, keď pankreas nedokáže produkovať dostatok inzulínu alebo keď telo nedokáže efektívne využiť inzulín, ktorý produkuje.

Rôzne typy cukrovky môžu ovplyvniť telo, vrátane cukrovky 1. typu, cukrovky 2. typu, prediabetes a gestačného diabetu. Všetci však zdieľajú spoločný problém príliš veľkého množstva glukózy v krvi.

Čo spôsobuje diabetickú neuropatiu?

Hoci existuje známa príčina diabetickej neuropatie, vedci sa domnievajú, že nekontrolovaná hladina cukru v krvi môže negatívne ovplyvniť a poškodiť nervy, čo narúša ich schopnosť vysielať signály. Tiež sa predpokladá, že vysoká hladina cukru v krvi môže tiež poškodiť krvné cievy, čo sťažuje účinný prechod kyslíka a živín.

Okrem toho existujú určité faktory, ktoré vás môžu vystaviť vyššiemu riziku tohto stavu. Podľa Mayo Clinic môže zlá kontrola hladiny cukru v krvi, rodinná anamnéza cukrovky, nadváha a fajčenie zvýšiť riziko diabetickej neuropatie.

Príznaky cukrovky, ktoré si môžete všimnúť na nohách

1) Bolesť, brnenie a necitlivosť v nohách a chodidlách

Diabetická neuropatia je typ poškodenia nervov, ktorý sa môže vyskytnúť u ľudí s cukrovkou. Podľa Mayo Clinic diabetická neuropatia najčastejšie poškodzuje nervy v nohách a chodidlách, čo spôsobuje príznaky zahŕňajúce bolesť a znecitlivenie nôh, chodidiel a rúk. Ďalej môže spôsobiť problémy s tráviacim systémom, močovým systémom, cievami a srdcom. Zatiaľ čo niektorí ľudia trpia iba miernymi príznakmi, existujú ľudia, ktorých príznaky môžu byť dosť bolestivé a vyčerpávajúce.

2) Vredy na chodidlách

Vo všeobecnosti je vred na nohe charakterizovaný porušením kože alebo hlbokou ranou.

Diabetický vred na nohe je otvorená rana, ktorá sa vyskytuje približne u 15 percent diabetických pacientov a nachádza sa predovšetkým na spodnej časti chodidla. V miernych prípadoch môžu vredy na nohách spôsobiť opotrebenie kože, v ťažkých prípadoch však môžu viesť k amputácii. Podľa odborníkov je kľúčové už od útleho veku znižovať riziko cukrovky.

3) Atletická noha

Poškodenie nervov spôsobené cukrovkou môže tiež zvýšiť šance človeka na rozvoj komplikácií nôh, vrátane atletickej nohy.

Atletická noha je plesňová infekcia, ktorá spôsobuje svrbenie, začervenanie a praskanie. Môže postihnúť jednu alebo obe nohy a pravdepodobne bude vyžadovať lieky na zabitie huby spôsobujúcej infekciu.

4) Plesňová infekcia nechtov

Ľudia s cukrovkou majú tiež zvýšené riziko plesňovej infekcie, ktorá bežne postihuje nechty na nohách. To vedie k bezfarebným (žltkastohnedým alebo nepriehľadným), hrubým a krehkým nechtom. Zatiaľ čo v niektorých prípadoch sa necht môže oddeliť od prsta, v iných prípadoch sa môže necht drobiť. Plesňová infekcia nechtov sa môže vyskytnúť aj pri poranení.

5) Gangréna

Keďže cukrovka ovplyvňuje krvné cievy, ktoré zásobujú vaše prsty na rukách a nohách krvou a kyslíkom, môže viesť ku gangréne. Gangréna nastáva, keď je prietok krvi prerušený a tkanivo odumiera. To môže dokonca zvýšiť šance na amputáciu.

Boli  tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*