Všimli ste si, že vám v poslednej dobe príliš PADAJÚ VLASY? Je možné, že vám chýba tento vitamín…

Stresujúci moment, keď vidíte hromadu vlasov v odtoku v kúpeľni, vás pravdepodobne prinútil premýšľať – čo spôsobuje vypadávanie vlasov v poslednej dobe? Môže za to váš životný štýl? Používate prehnane agresívne stylingové metódy (alebo extrémne teploty? Možno vás ani nenapadlo, že dôvodom môže byť nedostatok vitamínov, a nie hocijakých – najmä vitamínu B.

Od B1 po B12 má každý z týchto vitamínov funkciu, vďaka ktorej sa cítime lepšie, energickejšie a predovšetkým zdravšie, no čo sa týka vlasov, najdôležitejšie sú B2 (riboflavín), B7 (biotín), B9 (kyselina listová ) a B12 (kobalamín).

B2 (riboflavín)

Vo vode rozpustný vitamín nazývaný riboflavín alebo vitamín B2 je jedným z ôsmich vitamínov skupiny B, ktoré naše telo potrebuje na udržanie zdravia. Nedostatok B2 môže viesť k suchej pokožke, vypadávaniu vlasov, pľuzgierom na perách a ďalším zdravotným problémom.

Mlieko, vajcia a mliečne výrobky ako jogurt a syr sú výborným zdrojom vitamínu B2, rovnako ako zelená listová zelenina, avokádo, brokolica a špargľa. Potraviny bohaté na tento vitamín sú aj celozrnné výrobky, orechy, strukoviny, huby, orgány zvierat (pečeň, obličky a srdce) a ryby.

B7 (biotín)

Pokožke a vlasom prospieva aj vitamín B7 alebo biotín. Užívanie biotínu môže pomôcť posilniť vaše nechty, ale tiež pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi, ak ste diabetik. Nedostatok biotínu sa vyskytuje zriedkavo, pretože sa nachádza vo veľkom množstve potravín. Keď sa to stane, je to zvyčajne dedičné. Navyše antibiotiká, fajčenie a niektoré lieky proti akné sú často spojené s nedostatkom biotínu.

Biotín nájdete v syre, ryži, vaječnom žĺtku, mäse, zelenine a samozrejme v doplnkoch výživy.

B9 (kyselina listová)

Kyselina listová chráni pokožku pred vplyvmi prostredia, spomaľuje starnutie a proces starnutia a napomáha rastu vlasov aj v tých najťažších prípadoch. Dobrým zdrojom vitamínu B9 sú strukoviny, špenát, ružičkový kel a pivovarské kvasnice.

B12 (kobolamín)

Vitamín B12 je kľúčom k rastu vlasov. Stimuluje rast vlasov tým, že sa podieľa na tvorbe červených krviniek, ktoré vyživujú vlasové folikuly, a jeho nedostatok môže viesť k anémii, ktorá priamo súvisí s vypadávaním vlasov.

Okrem toho hrá vitamín B12 dôležitú úlohu pri delení buniek, vrátane bunkového delenia vlasových folikulov.

Keďže ľudské telo neprodukuje vitamín B12, musí sa prijímať prostredníctvom potravy alebo doplnkov. Tento vitamín možno nájsť v potravinách živočíšneho pôvodu, ako sú ryby, kuracie a iné mäso, mliečne výrobky a vajcia.

Poznámka:

Prírodné prostriedky na našom portáli slúžia na pomoc ľuďom. Ak máte zdravotný problém, prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je poradiť sa s lekárom.

Boli tieto informácie pre Vás užitočné? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*